fot. freepik
in

Pilne ostrzeżenie dla rodziców. Tego pod żadnym pozorem nie podawaj dziecku

Choć każdy rodzic pragnie, by jego dziecko szybko i spokojnie zasypiało, sięganie po melatoninę w formie suplementu diety może skończyć się tragicznie. Alarmujące statystyki z USA pokazują, że coraz więcej rodzin wykorzystuje ten hormon, aby ukołysać pociechę do snu.

Walka z bezsennością: niebezpieczne skróty

Wielu rodziców na świecie mierzy się z problemem usypiania dzieci. Zmęczenie, które towarzyszy niespokojnym nocnym czuwaniom, wpływa zarówno na dobrostan fizyczny, jak i psychiczny całej rodziny. W poszukiwaniu skutecznych rozwiązań, niestety, niektórzy sięgają po potencjalnie szkodliwe metody. Wskaźniki z Amerykańskiej Akademii Snu są zatrważające: aż 46% rodziców w USA podaje dzieciom suplementy z melatoniną.

Dr M. Adeel Rishi, ekspert z AASM, wskazuje, że choć melatonina może okazać się skuteczna w leczeniu konkretnych zaburzeń snu, to nie ma jednoznacznych dowodów na jej pozytywny wpływ na zdrowy sen dzieci. Zachęca on do poszukiwania naturalnych sposobów na poprawę jakości snu najmłodszych.

Melatonina: przyjaciel czy wróg?

Chociaż melatonina pełni w organizmie ważną rolę w regulacji rytmu dobowego, jej nadmierna suplementacja może prowadzić do poważnych powikłań. To hormon, który naturalnie jest wytwarzany przez szyszynkę, kiedy nadchodzi zmrok. Osoby z prawdziwymi problemami ze snem mogą korzystać z jej dobrodziejstw, ale zawsze pod okiem specjalisty.

Podawanie melatoniny dzieciom, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem, jest nie tylko niewłaściwe, ale i niebezpieczne. Raport CDC zwraca uwagę na alarmujący wzrost przypadków zatrucia melatoniną wśród najmłodszych – w ciągu ostatniej dekady liczba takich incydentów wzrosła o 530%. Z tych przypadków wiele skończyło się hospitalizacją, a nawet tragicznie.

Jednym z głównych problemów jest łatwość, z jaką można nabyć suplementy z melatoniną. Dr George’a Wang, pediatra ze Szpitala Dziecięcego w Kolorado, podkreśla, że wiele z tych produktów nie jest odpowiednio zabezpieczonych przed dziećmi. Dzieci mogą je pomylić z cukierkami, co prowadzi do przykrych konsekwencji.

Oznaki zatrucia melatoniną to m.in. nadmierne uczucie senności, niepokój, bóle głowy oraz problemy żołądkowe. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do utraty przytomności.

Podsumowując, choć walka z problemami ze snem może być wykańczająca, warto pamiętać, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze. Suplementacja melatoniną, zwłaszcza bez konsultacji z lekarzem, niesie za sobą poważne ryzyko i może prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl, NBC