in

Pietruszka ogłoszona „najbardziej trującą rośliną”. Te osoby powinny omijać ją szerokim łukiem

Czy warzywa mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oprócz korzystnych dla zdrowia właściwości, bywają też pewne wady spożywania niektórych z nich. Jednym z potencjalnie niebezpiecznych warzyw jest pietruszka. Czy powinniśmy być ostrożni, sięgając po nią? Znamy szczegóły.

Pietruszka groźna dla zdrowia?

Pietruszka jest popularnym dodatkiem do wielu dań, w tym do rosołu. Jednak, mimo że została uznana za najbardziej trującą roślinę roku 2023, nie oznacza to, że jest niebezpieczna w normalnych ilościach spożywania. W rzeczywistości, trujące właściwości pietruszki są stosunkowo niewielkie i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego w normalnych ilościach.

Nie należy jednak ignorować faktu, że pietruszka zawiera związki chemiczne zwane furanokumarynami, które w dużej ilości mogą być toksyczne dla organizmu. W szczególności, mogą one powodować reakcje uczuleniowe i zwiększać ryzyko oparzeń słonecznych. Dlatego też, osoby z wrażliwą skórą lub skłonnościami do alergii powinny ograniczyć spożycie pietruszki i innych roślin zawierających furanokumaryny.

Jeśli chodzi o stosowanie wyciągów z korzenia lub naci pietruszki, istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, osoby cierpiące na zapalenie miąższu nerek lub upośledzenie czynności nerek powinny unikać stosowania pietruszki.

Należy również uważać na zawartość apiolu, który jest składnikiem olejku eterycznego w pietruszce. Wysokie dawki apiolu mogą silnie pobudzać skurcze mięśni gładkich, co może prowadzić do problemów z drogami moczowymi lub jelitami. W szczególności należy uważać na to, że apiol jest bardzo niebezpieczny w przypadku ciąży, ponieważ może prowadzić do skurczów macicy i działać jako środek poronny.

Mimo to, nie ma powodu do paniki i unikania pietruszki w codziennej diecie. Jak zawsze, kluczem do zdrowego odżywiania jest umiar i zrównoważony sposób żywienia. Pietruszka jest bogata w witaminy i składniki odżywcze, które są korzystne dla zdrowia, dlatego nadal powinna być uważana za wartościowy składnik naszych potraw.

Wniosek z konkursu ogłoszonego przez ogród botaniczny w Hamburgu jest prosty: pietruszka jest najbardziej trującą rośliną roku 2023. Niemniej jednak, nie ma powodu, by z niej rezygnować, o ile spożywamy ją w umiarkowanych ilościach i z uwagą obserwujemy reakcje naszego organizmu.

Źródło: gemini.pl, stylzycia.radiozet.pl