in ,

Pies ugryzł 16-latkę, zwierzę nie było szczepione. Właściciela czeka kara

W Sławnie, jednym z mniejszych miasteczek, doszło do niepokojącego incydentu, kiedy niezaszczepiony pies zaatakował sześciastoletnią dziewczynę. Właściciel zwierzęcia otrzymał karę za niewłaściwą kontrolę swojego psa i zaniedbanie obowiązku szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie.

Niezaszczepiony pies zaatakował 16-latkę

Informacje o tym zdarzeniu nadeszły do opoczyńskiej policji 16 maja o godzinie 15:40. Z początkowych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że nastolatka przechodząca obok otwartej posesji została zaatakowana przez psa, który niespodziewanie wyskoczył i ugryzł ją w nogę. Niestety, okazało się, że pies nie był zabezpieczony szczepionką przeciwko wściekliźnie.

Właściciel zwierzęcia został ukarany grzywną za niedostateczną ostrożność przy utrzymaniu psa i zaniedbanie obowiązku szczepienia. Dodatkowo informacja o braku szczepienia psa dotarła do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa jak widzimy może doprowadzić do wyrządzenia szkody innej osobie. W zależności od skutków właściciel psa musi liczyć się z mniej lub bardziej surową odpowiedzialnością karną – przypomina opr. asp.sztab. Barbara Stępień z łódzkiej policji.

– informuje asp. sztab. Barbara Stępień z łódzkiej policji.

W wielu rejonach, zwłaszcza na obszarach wiejskich, można zaobserwować psy biegające swobodnie. Stwarzają one nie tylko potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa drogowego, ale również mogą powodować uszkodzenia mienia, a co najważniejsze – mogą stanowić zagrożenie dla innych osób lub zwierząt.

W związku z powyższym, przypominamy o obowiązującej Ustawie z 16 września 2011 r., zmieniającej ustawę o ochronie zwierząt i ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, oraz o przepisach Kodeksu Wykroczeń. Zgodnie z tymi aktami prawnymi, właściciele psów mają obowiązek kontrolować swoje zwierzęta, zwłaszcza podczas ich pobytu w miejscach publicznych.

Nie jest dozwolone dla właściciela pozwalać swojemu psu na dowolne poruszanie się. Artykuł 77 Kodeksu Wykroczeń wymaga od właściciela zachowania szczególnej ostrożności przy utrzymaniu zwierzęcia. Zgodnie z tym artykułem, osoba niewłaściwie kontrolująca zwierzę może podlegać karze ograniczenia wolności, grzywnie do 1000 złotych lub karze nagany.

Dodatkowo, warto mieć na uwadze, że osoba niewłaściwie kontrolująca zwierzę, które swoim zachowaniem zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, może podlegać karze ograniczenia wolności, grzywnie do 5 tys.

Źródło: lodzka.policja.gov.pl