fot. freepik.com
in ,

Do mózgu człowieka zostanie wszczepiony pierwszy mikrochip. Elon Musk podał datę.

Elon Musk, współzałożyciel firm Neuralink, przekazał właśnie, że najprawdopodobniej już w 2022 roku będziemy świadkami wszczepienia pierwszych chipów pacjentom podczas testów.

Firma ma w planach zacząć od tych pacjentów, którzy mają uszkodzony rdzeń kręgosłupa. Inferfejs mózg-maszyna umożliwi im normalne funkcjonowanie i wykonywanie czynności, które do tej pory nie były możliwe.

Pierwszy mikrochip

Neuralink zapewnia, że dzięki wszczepionemu chipowi będzie można połączyć się z urządzeniami cyfrowymi o podobnych technologiach i wykonywać czynności takie jak robienie zakupów, komunikacja ze znajomymi czy też przeglądanie stron. Jak to możliwe? Wszystko dzięki falom mózgowym. Elektrody zamontowane w mózgu kontrolującym dobrowolne ruchy połączą się ze specjalną macierzą, która jest odpowiedzialna za stymulowanie, przetwarzanie i przekazywanie sygnałów neuronowych do komputerów lub urządzeń mobilnych.

Firma Neuralink zaprezentowała na początku tego roku małpę, która dzięki wszczepionemu chipowi, mogła grać w grę wideo Pong dzięki falom mózgowym. Od tamtej pory pracowano nad tym, aby wszystko działało podobnie w przypadku ludzi. Elon Musk podkreśla, że nie było to łatwe.

„Neuralink działa dobrze u małp i faktycznie robimy wiele testów i potwierdzamy, że jest bardzo bezpieczny i niezawodny, a urządzenie Neuralink można bezpiecznie usunąć” – przekazał Elon Musk w czasie szczytu CEO Council Summit organizowanym przez „The Wall Street Journal”.