in

Oto 9 rzeczy, które zmieni się w Twoim życiu, jeśli tylko zaczniesz pić dużo wody.

Jest wielu ludzi, którzy nie lubią pić wody. Z drugiej strony są ludzie, którzy piją wyłącznie wodę. A gdzieś pośrodku jest wielu ludzi, którzy po prostu nie piją wystarczająco dużo.

Nauka bada korzyści zdrowotne płynące z wody oraz utrzymywania zdrowych poziomów płynów! Poniżej znajduje się lista korzyści, które odkryjesz przyjmując wodę jako ulubiony napój.

Picie dużej ilości wody – zalety

Jasność umysłu

Podobnie jak reszta ciała, twój mózg zawiera także wodę – 76%. Kiedy komórki stają się spragnione, twoje funkcje poznawcze spowalniają, zmuszając mózg do zwiększonej pracy. Badania wykazują, że dobre nawodnienie poprawia jasność umysłu, pamięć i czujność.

Miękka skóra

Twoja skóra składa się w przybliżeniu z 30% wody, więc gdy nie jest nawilżona, wygląda na suchą i pełną zmarszczek. Nawodnienie sprawia, że skóra wygląda na elastyczną, zmniejsza się stan zapalny i eliminuje wypryski.

Redukcja bólu stawów i kręgosłupa

Woda pomaga utrzymać ruchliwość stawów i kręgosłupa. Chrząstki i dyski kręgosłupa składają się z dużej ilości wody, więc odpowiednie nawodnienie zmniejsza ból.

Serce staje się mocniejsze

Picie co najmniej 5 szklanek wody dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca o połowę. Woda pomaga zapobiegać powstawaniu problemów z sercem i zatkanymi tętnicami.

Przyspiesza metabolizm i chudniesz

Woda zwiększa metabolizm o 30%, ułatwiając spalanie tłuszczu i kalorii. Dodatkowo, picie wody przed posiłkami może sprawić, że poczujesz się pełniejszy, pomagając uniknąć przejedzenia wysokokalorycznymi lub słodkimi pokarmami.

Usuń toksyny i zwiększ swoją odporność

Poprzez mocz i pot usuwamy z organizmu chorobotwórcze toksyny. Zwiększone nawodnienie zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, w tym na pęcherza, jelita grubego i piersi.
 

Regularne wypróżnianie

 
Kiedy nie ma wystarczającej ilości w organizmie, stolce stają się twarde i zbite. Przy właściwym nawodnieniu wszystko wraca do normy, przywracając rytm regularnych wypróżnień.

Złagodzić zmęczenie

 

 
Wiesz, że odwodnienie może powodować zmęczenie? Niezależnie od tego, czy trenujesz czy nie, musisz utrzymywać poziom energii i elektrolitów, pobierając duże porcje wody przez cały dzień. Niedobór zaledwie 1 – 2% wody w organizmie może prowadzić do zmęczenia.

Uniknij bólów głowy

 
Odwodnienie może wywoływać bóle głowy i nieprzyjemne migreny z powodu spadku ilości elektrolitów i tlenu w organizmie. Jedno z badań wykazało, że ból zmniejszył się u osób, które zwiększyły pobór wody o 4 – 6 filiżanek.
 
Jeśli nie lubisz pić wody, wiedz, że nie musi to być sama woda. Może być gazowana, filtrowana, urozmaicona owocami lub naturalnymi sokami. Możesz także znaleźć butelkowaną wodę źródlaną o odpowiednim dla Ciebie smaku i składzie minerałów.
 
Ile wody wypijasz dziennie? Czy porzuciłeś napoje gazowane na rzecz wody?

Źródło: tiphero