in

Nurek zamienił się w „nadmuchanego mężczyznę”. Lekarze nie wiedzą, jak mu pomóc.

Rybak Alejandro Ramos Martinez z Pisco w Peru zarabia na życie, wydobywając mięczaki na głębokości kilkudziesięciu metrów. Stał się znany w całym kraju z powodu dziwnej i przerażającej choroby.

Nurek doświadczył choroby dekompresyjnej, ale jej objawy były całkowicie nietypowe. Człowiek dosłownie stał się jak zbiór kulek, pęcherzyków, które wypełniają go od wewnątrz.

Choroba dekompresyjna jest wrogiem wszystkich nurków. Jest ona bardzo niebezpieczna, ponieważ w jej wyniku krew człowieka dosłownie „wrze”.

W najlepszym przypadku nurek doświadczy poważnego złego samopoczucia, nudności i zawrotów głowy, w najgorszym wypadku umrze. Alejandro Martinez miał „szczęście”.

Gdy nurek wynurkował zbyt szybko, azot we krwi z jakiegoś powodu utworzył ogromne pęcherze, które dodatkowo „utknęły” w tkance mięśniowej. Uniknął śmierci z powodu zablokowania naczyń krwionośnych, ale urósł do monstrualnych rozmiarów. A ten gaz nie zniknął przez 4 lata!

Lekarze są zaskoczeni i mówią wprost, że niemożliwe jest „przebicie dziury” i uwolnienie azotu z mięśni. Jedyne, co mogą zrobić, to umieścić Martineza w komorze ciśnieniowej, w której spadki ciśnienia będą stopniowo „wyciskać” gaz z jego ciała.


 
Podczas leczenia tylko 30% azotu zostało usunięte z ciała nieszczęsnego nurka. Nadal potrzebuje on co najmniej stu sesji w komorze ciśnieniowej – biedny człowiek żyje tylko na środkach przeciwbólowych. Nie tylko nabrzmiał, ale przybrał na wadze o 30 kg, a zdeformowane ciało nie może funkcjonować tak jak dawniej. Jakiś czas temu doznał również poważnego urazu biodra, co spowodowało konieczność zainstalowania protezy.
 

 
Co gorsza, przez to, co się stało Martinez nie może już nurkować i nie ma innego źródła dochodu. Peruwiańskie media próbowały zorganizować zbiórkę pieniędzy, ale potem wszyscy doszli do wniosku, że leczenie może nie zadziałać, a pieniądze zostaną zmarnowane.
 
Ten człowiek naprawdę cierpi. Mamy nadzieję, że jego los prędzej czy później się odmieni…