in

Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Nieznany stwór ukrywał się w kopalni, ma 1306 nóg

W miniony czwartek w „Scientific Reports” pojawił się artykuł o niesamowitym odkryciu naukowców. Jak się okazuje, do tej pory nie mieliśmy pojęcia o istnieniu takiego zwierzęcia. Gdzie się ukrywało i jak wygląda?

Nie ma oczu, jego głowa jest stożkowata, a liczba nóg, które posiada to… 1306. Tę niezwykłą stonogę znaleziono w jednej z kopalni w Australii. Żadne znane nam zwierzę nie ma więcej odnóg!

Naukowcy o nowym gatunku

Gatunek, który dopiero co został odkryty, nazwano Persefona Eumillipes. Natrafił na nią Paul Marek z Virginia Tech w Blacksburgu razem ze swoimi kolegami. Ukrywała się ona 60 metrów pod ziemią w otworze wiertniczym, który służył do znajdywania minerałów we Wschodniej Prowincji Goldfields w Australii.

To niesamowite stworzenie ma do 0,95 mm i do 95,7 mm długości i stożkowatą głowę. Nie posiada oczu. Ciało stonogi jest nitkowate i długie z krótkimi odnóżami.

Zanim doszło do tego przełomowego odkrycia, myśleliśmy, że najwięcej odnóży ma gatunek krocionogi, Illacme plenipes, zgłoszony w 2012 roku. Samice mogły pochwalić się 750 odnóżami.

Dzięki takiej ilości odnóży gatunki te prawdopodobnie mogą swobodnie przedostawać się przez wąskie otworki w glebie.

Według autorów badania powinno się chronić to podziemne siedlisko.

„Z Goldfelds wydobywa się dużą ilość australijskiego złota, niklu i innych minerałów, a intensywne wydobycie odkrywkowe odbywa się na tym obszarze od ponad wieku. Poszukiwania minerałów obejmują sondowanie pod ziemią za pomocą milionów otworów wiertniczych, z których wytworzono rdzenie do analizy pierwiastkowej w regionie” – przekazuje Marek w raporcie z badania.

Źródło: o2.pl