fot. freepik.com
in

Niebezpieczna toksyna w napoju z popularnego marketu. GIS ostrzega

Sieć sklepów Lidl wystosowała pilne ostrzeżenie do swoich klientów w związku z wykryciem niebezpiecznej toksyny w jednym z oferowanych produktów. Chodzi o napój marki własnej – Solevita Smoothie Red Genius, w którym stwierdzono obecność patuliny przekraczającej najwyższe dopuszczalne normy.

Co to jest patulina?

Patulina to toksyna produkowana przez pleśnie należące do rodzaju Penicillium, Aspergillus i Byssochlamys. Obecność tej substancji w żywności może mieć negatywny wpływ na zdrowie, prowadząc do różnorodnych dolegliwości. Dlatego też, kiedy została wykryta w smoothie owocowym dostępnym w sieci Lidl, natychmiast podjęto odpowiednie kroki w celu ochrony konsumentów.

Chociaż konkretny zakres objawów może się różnić w zależności od ilości spożytej toksyny oraz indywidualnej odporności organizmu, możliwe dolegliwości obejmują:

  • Bóle brzucha i dyskomfort żołądkowy,
  • Nudności i wymioty,
  • Biegunkę,
  • Uczucie osłabienia i zmęczenia,
  • Zaburzenia funkcji wątroby,
  • W skrajnych przypadkach, długotrwałe narażenie na wysokie stężenia patuliny może prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednie leczenie i podać środki łagodzące objawy zatrucia.

Szczegóły dotyczące wadliwej partii

Zagrożenie dotyczy napojów Solevita Smoothie Red Genius o pojemności 250 ml, z datą minimalnej trwałości do 13 marca 2024 r. Produkt został wyprodukowany przez niemiecką firmę Molkerei Gropper GmbH & Co KG specjalnie dla Lidla.

Reakcja Lidla

Po otrzymaniu informacji o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu patuliny, Lidl natychmiast zareagował, wycofując wadliwą partię produktu ze sprzedaży. Sieć apeluje do klientów, którzy zakupili napoje z wadliwej partii, o ich niespożywanie i zachęca do zwrotu produktów do dowolnego sklepu Lidl, bez konieczności okazywania paragonu. Lidl podkreśla, że tylko produkty z określonej partii są objęte ostrzeżeniem i wycofaniem ze sprzedaży.

W obliczu tego incydentu, Lidl przypomina o znaczeniu świadomego wyboru produktów i zachęca klientów do zwracania uwagi na komunikaty bezpieczeństwa żywności, dbając o zdrowie swoje i swoich bliskich.

Źródło: GIS