in

Paraliż w całej Polsce trwa. Tysiące osób blokuje ulice miast, rozgrywają się dantejskie sceny.

W czwartek poznaliśmy wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Od tej pory nie jest możliwe dokonanie aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub też jego nieuleczalnej choroby, która zagraża życiu. Polacy nie zamierzali milczeć. Wyszli na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw przeciwko odebraniu praw kobiet, o które tak długo walczyły. Od kilku dni w całym kraju trwają protesty na ogromną skalę, obywatele mają dość.

Strajk kobiet. Blokady ulic

Na dziś zapowiedziana była blokada ulic w całej Polsce. Niemal cały kraj został sparaliżowany. O godzinie 16 rozpoczęła się ogólnopolska blokada – zorganizowano „spacery” i blokady samochodowe.

„Od godziny 16 w kilkudziesięciu miejscach w kraju może dojść do utrudnień w ruchu drogowym w związku z organizowanymi protestami. Zgodnie z zapowiedziami, organizatorzy protestów będą dążyć do zablokowania ruchu poprzez blokowanie dróg i ulic samochodami, rowerami i pieszo. Policjanci, będą robić wszystko, co możliwe, aby w miarę możliwości upłynnić ruch i zorganizować objazdy. Postaramy się, aby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe dla kierowców” – informuje Polska Policja w oficjalnym komunikacie.

Zablokowane jest centrum Warszawy, a także wiele stołecznych ulic m.in. na Pradze, Bielanach i na Ursynowie. Strajki i paraliże ruchu ulicznego dotyczą też podwarszawskich miejscowości.

We Wrocławiu od godziny 17:00 również zablokowane jest całe centrum. Część demonstrantów poszła na „spacer” z okolic Rynku, a reszta uczestnicy tworzy blokady samochodami.

Podobnie jest w Poznaniu, Katowicach i Toruniu.

„W Poznaniu kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w okolicy węzła Kaponiera. Tam ok. godz. 16. ruch zaczęły utrudniać stojące na skrzyżowaniu samochody. Grupa osób z transparentami „mamy dość” i „aborcja bez granic” przemieszcza się też po jezdni, między pojazdami” – informuje PAP.

„W Katowicach protestujący zebrali się w poniedziałek po południu na parkingu w tzw. Strefie Kultury, przed siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, skąd wyruszyli na pobliskie rondo – jeden z kluczowych punktów układu komunikacyjnego stolicy Górnego Śląska” – czytamy.

„W Toruniu ok. godziny 16.00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Starym Mieście zgromadziło się kilkaset osób, ale kolejne cały czas do nich dołączają” – podaje PAP.

Protesty trwają także w wielu innych miastach Polski m.in. w Koszalinie, Trójmieście, Krakowie, Łodzi, Białymstoku, Szczecinie i mniejszych miejscowościach. W środę protest ma zamienić się w strajk , który będzie polegał na odmówieniu wypełnienia swoich obowiązków zawodowych.

Źródło: WP