fot. freepik.com
in ,

Parafianka przekroczyła wszelkie granice? „Takich jak ty nie potrzebujemy w naszej wspólnocie”

W Kościele Katolickim w Polsce temat darowizn wywołuje sporo kontrowersji. Ile powinniśmy ofiarować na tacę podczas niedzielnej mszy świętej? Według badań CBOS, statystyczny katolik w kraju przekazuje na potrzeby kościoła nieco ponad 23 złote miesięcznie. Jednak warto podkreślić, że ofiara jest dobrowolna i nigdy nie została ustalona minimalna kwota. W związku z tym, jeśli ktoś nie chce złożyć ofiary, nie powinien być zmuszany do tego ani też wywoływać oburzenia innych parafian. Niestety, czasami wśród parafian nie brakuje osób, które nie wykazują zrozumienia dla innych.

Parafianka z Ełku przesadziła?

W niedzielę, podczas mszy świętej w jednej z ełckich parafii, jednej z parafianek puściły nerwy, gdy zobaczyła, że jeden z mężczyzn nie składa ofiary na tacę kościelną. Zirytowana kobieta postanowiła opisać swoje niezadowolenie na jednej z facebookowych grup skupiających mieszkańców miasta.

„Dzień dobry. Nie pozdrawiam skąpca, który na niedzielnej mszy 12.02 w dużym kościele nie dał na tacę, ubrany na czarno wysoki brunet. Widziałam cię dzisiaj 16.02 jak płacisz grubymi pieniędzmi w Lidlu przy kasie, za ekskluzywne produkty. Słuchaj jak mogłeś tak źle postąpić , takich jak ty nie potrzebujemy w naszej wspólnocie patriotyczno-katolickiej. Mam nadzieję że rozmyslisz swoje złe zachowanie i nie bedziesz wiecej słuchał szatana.” – napisała kobieta.

Post parafianki z Ełku szybko stał się tematem dyskusji i wzbudził wiele kontrowersji. W komentarzach pod jej wpisem pojawiło się już ponad 700 opinii. W większości były one negatywne, a internauci krytykowali kobietę za to, że w kościele powinna być skupiona na modlitwie, a nie na tym, co robią inni parafianie. Zaglądanie komukolwiek „do kieszeni” jest niewłaściwe i niegrzeczne.

„Na tace daje kto chce nigdzie nie jest powiedziane i napisane że każdy kto jest na mszy musi dać na tace. To jest twoja i wyłącznie decyzja czy dasz czy nie.”

„Katolicka miłość do bliźniego w pełnej krasie!”

„Kościół z tego co pamiętam to chyba „co łaska”, a słowo Boże jest za darmo. Zrobił jak uważał, nic ci do tego.”

– komentują internauci.

Warto pamiętać, że w kościele każdy powinien czuć się swobodnie i nie powinien być zmuszany do niczego, co nie jest zgodne z jego wiarą lub przekonaniami. Dlatego też, jeśli ktoś nie chce składać ofiar na tacę, nie powinien być zmuszany do tego, ani też wyśmiewany czy nagabywany przez innych parafian. Szanujmy wolność sumienia i wyboru każdej osoby w kościele i poza nim.

Źródło: facebook/Nowe Spotted: Ełk