fot. freepik.com
in ,

Po ten lek przeciwbólowy sięga niemal każdy – jest groźniejszy niż zakładano? Wyniki badań mówią same za siebie.

Lek, który dotychczas podawano nawet dzieciom, okazał się być groźniejszy niż do tej pory zakładano. Wstrząsające informacje obiegły właśnie całą Polskę. Każdy musi o tym wiedzieć, tego nikt się nie spodziewał.

Dostępny w niemal każdej aptece bez recepty. Dotychczas kojarzył nam się z jednym z najlepszych leków przeciwbólowych. Polacy chętnie po niego sięgają, jednak prawda o nim jest zupełnie inna niż się wydawało. Przeprowadzono badania, które mówią same za siebie.

Paracetamol niebezpieczny?

500 studentów wzięło udział w badaniu podczas którego otrzymali oni standardową dawkę 1000 mg acetaminofenu, czyli paracetamolu. Jest to najpopularniejszy środek na uśmierzenie bólu. W USA możemy kupić aż 600 różnych leków, które go zawierają. W Polsce jest on w składzie m.in. Panadolu, Apapu czy Gripexu. Co wykazały badania?

Studenci, którzy zażyli ten lek podejmowali większe ryzyko i nie byli ostrożni w porównaniu do osób, które go nie brały. Badacze są zdania, że lek może mieć ogromny wpływ na całe społeczeństwo – największe ryzyko widzą wśród mieszkańców USA, gdzie aż 25 procent Amerykanów zażywa paracetamol co najmniej raz w tygodniu. Wyniki badań mówią same za siebie – paracetamol ma wpływ na podejmowanie ryzyka i mniejszą ostrożność.

Eksperci apelują – podczas przyjmowania leków należy trzymać rękę na pulsie i obserwować wszelkie reakcje organizmu.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: WP