in

Nadciąga kolejna pandemia? WHO alarmuje – śmiertelność wynosi aż 75%.

Musimy być przygotowani na to, że pojawi się kolejna pandemia? WHO ostrzega – wirusowi Nipah, który przenosi się drogą kropelką, tak jak koronawirus, udało się pokonać barierę międzygatunkową.

Śmiercionośny wirus z Malezji

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że SARS-CoV-2 pochodzi od zwierząt. Póki co nie zostało odkryte jednak, jak przeniósł się na człowieka i jak doszło do tego, że pojawiły się kolejne zakażenia. Winny może być nietoperz, który ma w sobie mnóstwo koronawirusów.

Dalej walczymy z pandemią COVID-19, a już pojawiają się informacje o tym, że mamy być przygotowani na to, że pojawi się kolejna i to bardziej śmiercionośna.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła wirusa Nipah do 16 patogenów, które mogą spowodować wybuch kolejnej pandemii. Nipah przenoszą zwierzęta, w szczególności owadożerne nietoperze, a także świnie. Naukowcy podejrzewają, że to tylko kwestia czasu, jak szczep zacznie się przenosić na człowieka i sprowadzać prawdziwą zagładę na Azję Południowo-Wschodnią.

Najczęstsze objawy zakażenia Nipah to obrzęk mózgu, drgawki i wymioty. Pierwsze przypadki zachorowań wśród ludzi odnotowano w 1999 roku w Malezji. Wtedy ognisko zostało stłumione, jednak wirus mutuje i staje się coraz bardziej odporny.

Dr Rebecca Dutch, przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky tłumaczy:

„Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii. Wiele innych wirusów z tej rodziny przenosi się między ludźmi, więc istnieje obawa, że może powstać wariant Nipah o zwiększonej zdolności przenoszenia się.”

Śmiertelność w przypadku Nipah jest o wiele większa niż w przypadku koronawirusa. Wynosi ona aż 75 proc., a może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale również przez wydzieliny ludzi czy zwierząt.

Jak komentuje dr Jonathan Epstein, wiceprezes ds. nauki i pomocy w organizacji EcoHealth Alliance:

„Niewiele wiemy o genetycznej różnorodności wirusów związanych z Nipah u nietoperzy, a nie chcemy, aby pojawił się szczep, który jest bardziej przenoszony między ludźmi. To zoonotyczny wirus pukający do drzwi. Musimy teraz naprawdę ciężko pracować, aby zrozumieć, gdzie zdarzają się przypadki zachorowanń u ludzi i spróbować ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania.”

Jak na razie nie istnieje szczepionka ani lek na wirusa Nipah.

Źródła: www.o2.pl, www.medonet.pl, forsal.pl