in

Szpitale nie będą przyjmować każdego pacjenta? NFZ podjęło ostateczną decyzję, rozkłada na łopatki

NFZ razem z Ministerstwem Zdrowia podjęło decyzję, aby przywrócić restrykcje, z jakimi mieliśmy do czynienia na początku pandemii w naszym kraju. Z pewnością nikt nie przypuszczał, że ponownie do tego dojdzie. Niestety, nie ma odwrotu. Zapadła ostateczna decyzja – część Polaków może zapomnieć o planowej hospitalizacji.

Polacy muszą być przygotowani na to, że udzielanie pewnych świadczeń medycznych wykonywanych celowo będzie ograniczone z powodu coraz gorszej sytuacji epidemiologicznej. Dzięki temu działaniu pacjenci chorzy na COVID-19 będą mieli zapewnione dodatkowe łóżka, a poza tym będzie zmniejszone ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Komunikat NFZ rozłożył wiele osób na łopatki.

Radykalne zmiany w udzielaniu świadczeń

Ci, którzy oczekują przyjęcia do szpitala z powodu chorób przewlekłych, chorób neurologicznych czy też problemów z układem krążenia, będą musieli pogodzić się z tym, że póki co mogą o tym zapomnieć. Czas oczekiwania na hospitalizację wydłuży się przez drastyczny przyrost zakażeń.

„W związku z rozwojem epidemii wracamy do wiosennych zaleceń ograniczenia planowych zabiegów” – poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Szef resortu poinformował w mediach społecznościowych o szczegółach powrotu restrykcji sanitarnych.

„Przy ograniczeniu lub zawieszeniu udzielania świadczeń, należy wziąć pod uwagę przyjęty plan leczenia oraz wysokie prawdopodobieństwo pobytu pacjenta po zabiegu w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii” – przekazało NFZ.

Wydłuży się czas oczekiwania na pobyt w szpitalu dla tych, którzy mają mieć przeprowadzane zabiegi diagnostyczne, lecznicze i operacyjne, między innymi: endoprotezoplastykę dużych stawów, duże zabiegi korekcyjne kręgosłupa, zabiegi naczyniowe na aorcie brzusznej i piersiowej, pomostowanie naczyń wieńcowych, zabiegi wewnątrzczaszkowe, duże zabiegi torakochirurgiczne frektomii i histerektomii. NFZ informuje jednocześnie, że zalecenie to nie obejmuje diagnostyki i leczenia nowotworów.

„Jednocześnie przypominamy, że w każdym przypadku odroczenia terminu udzielenia świadczenia, należy indywidualnie ocenić oraz wziąć pod uwagę uwarunkowania i ryzyka dotyczące stanu zdrowia pacjentów, a także prawdopodobieństwo jego pogorszenia oraz potencjalne skutki” – poinformowano.

Źródło: Polsat News