in

Masz terrarium? Zacznij hodować karmówkę

Karmówka to owady karmowe takie jak karaczany, świerszcze czy larwy drewnojada. Są one żywym pokarmem przyjmowanym przez hodowane w domach gady, płazy czy pająki. Zakładając własną hodowlę musisz zapoznać się z warunkami jakie powinny mieć zapewnione owady karmowe.

Owady karmowe – ważna jest ich dobra kondycja

Sama hodowla nie powinna przysparzać większych problemów, jednak nie zawsze tak bywa. Czasami zakupiona karmówka jest kiepskiej jakości, a dłużej przetrzymywana zdycha czy gnije. Dlatego właśnie warto kupować dobrej jakości owady karmowe. Sklep, który je oferuje często przekazuje także dodatkowe informacje odnośnie hodowli danego gatunku, jednak nie zawsze. Jeżeli planujesz założyć własną hodowlę lub posiadasz, ale chcesz poprawić jej jakość przeczytaj poniższe wskazówki dotyczące owadów karmowych.

Od kondycji owadów karmowych zależy zdrowe żywienie podopiecznych znajdujących się w terrarium. W końcu to jedzenie stanowi podstawę żywienia i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Sama hodowla nie ma większych wymagań, jednak warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych warunków, które należy zapewnić owadom karmowym.

Miejsce przechowywania

Zamawiając karmówkę przeważnie otrzymujemy zamówienie w plastikowym pojemniku, w którym znajduje się przygotowane podłoże i miejsce bytowania owadów. W przypadkach, kiedy owady dość szybko schodzą lub jest ich niewielka ilość mogą zostać w danych pojemnikach na dłużej. Jednak w przypadku kiedy zamówimy większą ilość konieczne jest ich przełożenie. W przeciwnym wypadku w takich pojemnikach po prostu zginą i nie będą nadawały się jako pokarm dla podopiecznego.

Owady najlepiej przechowywać w plastikowym pojemniku, jednak większym. W pojemniku najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej wentylacji czyli dziurek. Mogą być to odpowiedniej wielkości dziurki zrobione w samym pojemniku, ale także użycie siatki o drobnych oczkach zamiast przykrywki. W takim przypadku wentylacja będzie miała dużą powierzchnię, co pozytywnie wpłynie na stan karmówki.

Pojemnik można wyłożyć wytłoczkami do jajek. Do środka można włożyć także większe zakrętki, które będą pełniły rolę miseczek.

Owady karmowe – co jedzą?

Dobrym sposobem jest urozmaicanie diety owadów karmowych. Warto pamiętać o tym, że to co jedzą owady karmowe ma wpływ na zdrowie i żywienie podopiecznych. Jednym z najtańszych i podstawowych elementów są otręby owsiane lub płatki owsiane. Ciekawym pomysłem jest karmienie owadów pokarmem dla rybek. Jeżeli zdecydujesz się na ten rodzaj jedzenia to postaw na taki z dobrym składem.

Warto urozmaicać im dietę i nie trzymać się kurczowo jednego rodzaju pożywienia. Poza suchym pokarmem powinny one zjadać także owoce czy warzywa. To także sposób na jednoczesne zadbanie o ich odpowiednie nawodnienie. Jeżeli przez jakiś czas nie planujesz podawać świeżych owoców to postaw na kulkę waty zamoczonej w wodzie. W przypadku owadów nie sprawdzi się miska z wodą, gdyż mogą one się w niej po prostu utopić. Jeżeli koniecznie chcesz mieć pojemniczek, aby owady same się poiły wykorzystaj hydrożel, który zapewni dostęp do poidełka.