fot. Policja
in

Zamontował w pojeździe specjalny mechanizm. Teraz grozi mu 5 lat więzienia

W powiecie radomskim doszło do oszustwa przy załadunku cementu sypkiego przez 39-letniego mężczyznę. Do tego celu wykorzystał on specjalny mechanizm zamontowany w pojeździe.

Oszustwo przy załadunku cementu

Pracownicy przedsiębiorstwa, na terenie którego miało miejsce przestępstwo, zauważyli niespotykane wahania wagi elektrycznej i dłuższy czas ładowania jednej z cementonaczep. Postanowili skierować zespół pojazdów na wagę kontrolną, która wykazała przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej o prawie 5 ton. Automatyczny mechanizm ładowania cementu nie pozwala na przekroczenie łącznej wagi zespołu pojazdów i załadowanego materiału w wymiarze 40 ton.

„Podczas sprawdzenia zespołu pojazdów okazało się, że jego kierujący w trakcie załadunku uruchomił mechanizm w postaci podpór sprężynowych, który opierając się o podłoże poza obszarem wagi doprowadził do wskazania przez układ pomiarowy wagi załadunku cementu zmniejszonej masy własnej pojazdu i naczepy, a tym samym zaniżenia ilości rzeczywiście pobranego cementu” – relacjonuje policja.

Działanie 39-latka wprowadziło przedsiębiorstwo w błąd co do ilości pobranego surowca i naraziło je na straty. Po zatrzymaniu mężczyzny, policja zabezpieczyła ciągnik siodłowy wraz z cementonaczepą, które mogły zostać zwrócone właścicielowi dopiero po zdemontowaniu mechanizmu służącego do popełnienia przestępstwa.

Oskarżony mieszkaniec powiatu radomskiego został postawiony przed sądem pod zarzutem wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Prokuratura Rejonowa w Opatowie zastosowała wobec niego dozór policji oraz poręczenie majątkowe. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzięki czujności pracowników przedsiębiorstwa oszustwo zostało wykryte i przestępca odpowie teraz przed wymiarem sprawiedliwości za swoje czyny.

Źródło: opatow.policja.gov.pl