in

Dzwonią w sprawie PIT. Jeśli odbierzesz, możesz stracić dane

W dzisiejszych czasach, gdy technologia staje się coraz bardziej integralną częścią naszego życia, otwiera to również drzwi dla osób o niecnych zamiarach. Oszustwa telefoniczne są jednym z najbardziej powszechnych sposobów, w jaki przestępcy próbują wyłudzić od nas cenne informacje, takie jak dane osobowe czy dane do kont bankowych. W szczególności, pojawia się alarmujący trend, gdzie oszuści podszywają się pod pracowników instytucji zaufania publicznego, takich jak Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). Znamy szczegóły.

Nie odbieraj takiego telefonu

Z raportów i ostrzeżeń wynika, że takie działania są coraz częstsze i bardziej wyrafinowane. Przestępcy, wykorzystując nazwę i zaufanie budowane przez lata przez instytucje takie jak KAS, próbują zdobyć nasze zaufanie, by następnie wyłudzić poufne dane. Nie bez powodu Ministerstwo Finansów alarmuje i przypomina, że prawdziwi pracownicy administracji skarbowej nigdy nie będą kontaktować się telefonicznie z prośbą o podanie danych osobowych czy numerów kont bankowych.

W związku z tym, należy zachować szczególną czujność. Odbierając telefon od kogoś, kto przedstawia się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji państwowej i prosi o dane osobiste, powinniśmy natychmiast zakończyć rozmowę. Pamiętajmy, że żadna instytucja publiczna nie będzie wymagała od nas przekazywania tak wrażliwych informacji przez telefon.

Co więcej, warto przyjąć kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa:

  • Nie udostępniaj swoich danych osobowych przez telefon, jeśli to Ty nie zainicjowałeś rozmowy.
  • Zawsze zweryfikuj tożsamość dzwoniącego, najlepiej poprzez bezpośredni kontakt z instytucją, którą rzekomo reprezentuje.
  • Bądź szczególnie ostrożny, jeśli rozmówca wywiera na Ciebie presję lub stara się budować atmosferę pilności – to typowa taktyka oszustów.

Pamiętaj, w świecie pełnym technologicznych innowacji, Twoje dane są równie cenne jak pieniądze w banku. Oszuści zdają sobie z tego sprawę i nieustannie szukają nowych metod, by je wykorzystać. Zachowaj czujność i nie pozwól, by Twój telefon stał się narzędziem w rękach przestępców. Zasada „lepiej dmuchać na zimne” nigdy nie była bardziej aktualna, niż w kontekście ochrony naszej tożsamości i finansów.