Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości, jednostka Policji odpowiedzialna za cyberbezpieczeństwo w kraju, zaleca, aby wszyscy Polacy znali regułę „30 sekund”. Choć trudno przewidzieć, kiedy znajomość tej zasady może się przydać, warto wiedzieć, o co w niej chodzi.
Zapoznaj się z poniższymi informacjami i trzymaj rękę na pulsie!
Oszuści grasują
Oszuści wykorzystują tzw. spoofing telefoniczny, aby zdobyć zaufanie potencjalnej ofiary. Mogą zadzwonić do niej, podając się za konsultanta z banku lub pracownika instytucji finansowej, a w rzeczywistości są to osoby trzecie, które chcą od nas pieniędzy lub danych.
Aby uniknąć konsekwencji takiego ataku, warto pamiętać o regule „30 sekund”. CBZC zaleca celowe rozłączenie się, kiedy odbieramy telefon od podejrzanej osoby, a następnie odczekanie 30 sekund i samodzielne skontaktowanie się z bankiem czy instytucją finansową. Dzięki temu mamy pewność, że rozmawiamy z prawdziwym pracownikiem, a nie oszustem.
Po połączeniu się z prawdziwym pracownikiem banku, powinniśmy dokładnie opisać sytuację, która miała miejsce wcześniej, podając szczegóły rozmowy z rzekomym pracownikiem. Taka weryfikacja umożliwi nam upewnienie się, czy to rzeczywiście był pracownik banku, czy też mogliśmy paść ofiarą przestępstwa.
Zabezpieczenie swoich danych osobowych i pieniędzy jest szczególnie ważne w dobie coraz bardziej zaawansowanej technologicznie cyberprzestępczości. Dlatego warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa, takich jak reguła „30 sekund”, aby nie stać się ofiarą oszustów.