in

Dostałeś połączenie z tego numeru? Możesz mieć problemy, nawet jeśli nie odbierzesz.

ZUS postanowił zaapelować do Polaków o ostrożność. W ostatnich dniach pojawia się coraz więcej doniesień o grasujących oszustach, którzy podszywają się pod infolinię. Próbują przechwycić nasze dane. Warto trzymać rękę na pulsie.

Oszuści korzystają z metody tzw. spoofingu. Widzimy, że wyświetla nam się numer danej instytucji, ale tak naprawdę to nie np. infolinia ZUS.

Uwaga na oszustów

ZUS zwrócił się do Polaków z prośbą o ostrożność. W ostatnich dniach mają miejsce sytuacje, które mocno niepokoją. Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie danych.

„W ostatnich dniach otrzymujemy od klientów zgłoszenia z informacją, że otrzymali połączenia z numeru infolinii ZUS 22 560 16 00 (wyświetlany na telefonie klienta), gdzie osoba łamaną polszczyzną zapytała, czy klient potwierdza zmianę numeru telefonu do konta PUE oraz czy w imieniu ZUS ma poinformować banki o zmianie numeru telefonu” – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Przedstawiciel ZUS zaznacza, że pracownicy Zakładu nie kontaktują się z klientami w sprawie zmiany numerów telefonów do konta na PUE ZUS ani zmiany numerów w bankach.

„Zgodnie z naszymi standardami w sytuacji, kiedy jest konieczność kontaktu pracownika ZUS z klientem, nasi konsultanci przedstawiają się, podając swoje imię i nazwisko oraz przekazują informację merytoryczną, zazwyczaj związaną z pytaniem klienta” – dodaje.

Oszuści mogą też dzwonić np. w sprawie wezwania na kontrolę dotyczącą zwolnienia lekarskiego.

„Nie zmieniamy tą drogą numeru telefonu służącego do uwierzytelnienia klienta w systemie” – przypomina Żebrowski.

Numer, z którego dzwonią oszuści, faktycznie jest numerem ZUS, dlatego też nie powinniśmy go blokować. Warto jednak trzymać rękę na pulsie i pamiętać, aby nie podawać nikomu swoich danych do logowania na PUE ZUS! Prawdziwi pracownicy nigdy o to nie poproszą.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!