in ,

Polacy mają czas tylko do 30 listopada. Jeśli to przegapisz, stracisz pieniądze

Do 30 listopada Polacy muszą złożyć oświadczenie dotyczące dostawcy energii. Mowa o zamrożeniu taryf.

We wtorek podczas konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że mamy do czynienia z największą tarczą pomocy w państwach Unii Europejskiej. Co Polacy mogą zyskać? Warto poznać szczegóły.

7 października Sejm postanowił przyjąć ustawę w sprawie zamrożenia cen energii elektrycznej w 2023 roku w związku z tzw. Tarczą Solidarnościową. Nowa ustawa sprawi, że większość gospodarstw domowych w naszym kraju nie będzie mieć do czynienia z wyższymi cenami za energię elektryczną.

O tym trzeba wiedzieć

Minister Anna Moskwa wypowiedziała się na temat zamrożenia taryf podczas wtorkowej konferencji.

„Wprowadzony zostanie mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi przez sprzedawców energii, nie wyższej niż 693 zł za MWh dla gospodarstw domowych oraz 785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców” – tłumaczyła.

I dodała:

„Co więcej, dla odbiorców indywidualnych ta taryfa G jest prosta w identyfikacji, na poziomie taryfikacji ta taryfa zostanie zamrożona; ćwiczenie na poziomie urzędu regulacji energetyki, absolutnie proste w wykonaniu, pewne w zabezpieczeniu odbiorców indywidualnych”.

Te gospodarstwa, którym uda się zmieścić w konkretnych limitach zużycia energii, mogą spodziewać się konieczności zapłaty na równi z tym rokiem. Limit, o jakim mowa, to 2 tysiące kWh rocznie (istnieją jednak wyjątki). Jeśli chodzi o energię powyżej limitu, kwoty będą kilkukrotnie wyższe.

Anna Moskwa przekazała również, że:

„Do 30 listopada podmioty wrażliwe powinny złożyć oświadczenie do swojego dostawcy energii w sprawie zamrożenia taryf(…) do swojego dostawcy energii, że jest się takim podmiotem, że jest się szkołą, przedszkolem, żłobkiem, szpitalem”

I podkreśliła:

„Lista podmiotów, które wspieramy w cieple, w gazie, czyli szkoły, uczelnie, żłóbki, piecza zastępcza, spółdzielnie socjalne i wszystkie inne podmioty, które pracują z osobami wrażliwymi, z osobami niepełnosprawnymi, to również ta obniżona stawka 785”

Oprócz tego część Polaków musi zająć się złożeniem „Oświadczenia o spełnianiu przez odbiorcę warunków pozwalających na uznanie go za odbiorcę uprawnionego”. Kto powinien to zrobić ze względu na zamrożenie cen prądu w 2023 r.?

limit 2000 kWh – brak oświadczenia
limit 2600 kWh i 3000 kWh – konieczność jego złożenia

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: www.o2.pl, biznesalert.pl