in

WHO nie ma już wątpliwości. Trzeba znieść te obostrzenia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postanowiła przerwać milczenie. Jak się okazuje, restrykcje dotyczące podróży powinny zostać zniesione, ponieważ ich przestrzeganie praktycznie nie pomogło w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wariantu Omikron.

W minioną środę miały miejsce międzynarodowe konsultacje, podczas których wspólnie wywnioskowano, że zakazy podróży są nieskuteczne. Ograniczenia powinny być zatem zniesione albo łagodniejsze.

Oświadczenie WHO

Jak dowiadujemy się z oświadczenia, restrykcje dotyczące podróży mogą „zniechęcać do przejrzystego i szybkiego zgłaszania pojawiających się niepokojących wariantów w przejrzysty i terminowy sposób”, a także wprowadzać „niepokoje gospodarcze i społeczne”.

WHO uważa, że ograniczenia muszą być „oparte na ocenie ryzyka”. Poza tym priorytetem nie powinien być status szczepień podróżnych, ponieważ rozmieszczenie szczepionek na świecie jest nierównomierne.

Państwa muszą „rozważyć podejście oparte na ryzyku do podróży międzynarodowych poprzez zniesienie lub modyfikację środków, takich jak wymagania dotyczące testów i/lub kwarantanny, w stosownych przypadkach”.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Zdrowia poinformowało o o 36 665 nowych zakażeniach koronawirusem. Trzeba przyznać, że to zatrważająca liczba, a z prognoz wynika, że będzie o wiele gorzej…

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: o2.pl