in

Doświadczasz czasem ostrego i nagłego bólu w klatce piersiowej? – Dowiedz się czym on jest

Jeśli znasz uczucie kłucia w klatce piersiowej niepokojąco ostrego i pojawiającego się nagle i bez zapowiedzi, to może być zespół ukłucia sercowego zwany syndromem Hucharda.

Nagły, ostry ból

Od razu uspokajamy, w przeciwieństwie do ataku serca, syndrom Hucharda nie jest szkodliwy i nie zagraża życiu. W tym przypadku ból jest umiejscowiony w przedniej lub bocznej klatce piersiowej, znika tak nagle jak się pojawia, ale nie promieniuje na inne obszary ciała.

Oczywiście taki ból zaskakuje i budzi niepokój.


 
Objawy

Dyskomfort i ból związany z syndromem Hucharda trwa od kilku sekund do 3 minut. Niektórzy mają uczucie, że ból nasila się przy oddychaniu i próbują płytkich oddechów. Jednak zbyt płytkie oddechy mogą wywoływać zawroty głowy.
 

 
Przyczyny
 
Ból wywołuje strach i obawy czy nie jest to atak serca. Wydaje się bowiem ostry i nietypowy. W rzeczywistości jest dość powszechny. Pojawia się zwykle w młodym wieku. Nawet u dzieci. Ból powstaje w wyniku podrażnienia nerwów w wewnętrznej ścianie klatki piersiowej przy długotrwałym pochyleniu bądź pozycji leżącej, albo też zbyt gwałtownej zmianie pozycji.
 

 
Choć to naprawdę nieprzyjemne doświadczenie i może przestraszyć to syndrom sam w sobie jest zupełnie niegroźny i nie świadczy o problemach z sercem czy płucami. Pod warunkiem oczywiście, że objawy ustępują bardzo szybko i samoistnie. Leczenie nie jest konieczne.