fot. freepik.com
in

Ten zmysł umierający tracą jako ostatni. Szokujące wyniki badań

Jakiś czas temu naukowcom udało się dokonać szokującego odkrycia. Wiadomo już, który zmysł ludzie tracą jako ostatni, odchodząc z tego świata.

Jak wynika z najnowszych badań, jest to słuch. Eksperci z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, nie mają wątpliwości co do tego, że mózg wciąż zajmuje się rejestrowaniem dźwięków, nawet w chwili, gdy ciało już nie reaguje. Badania opublikowano w 2020 roku.

Ostatni zmysł

Rodziny tuż przed śmiercią często mówią do swoich bliskich. Tak też zalecają lekarze – choć umierają osoba nie jest nam już w stanie odpowiedzieć, nadal nas słyszy.

fot. freepik.com

Badanie pokazało, że mózgu umierających wciąż reagują na dźwięk. Brało w nim udział 17 zdrowych pacjentów z grupy kontrolnej, ośmiu reagujących pacjentów hospicyjnych i pięciu niereagujących pacjentów hospicyjnych.

Zdrowych i reagujących pacjentów poproszono o to, by policzyli, ile przedstawiono im podczas badania piosenek, podczas których doszło np. do zmiany tonów.

Eksperci dowiedli, że wzorce aktywności mózgu u osób, które nie reagowały, nie różniły się zbytnio od tych, które zaobserwowano u zdrowych pacjentów.

„Przedstawiliśmy dowody na to, że co najmniej kilku umierających pacjentów hospicjów, gdy nie są w stanie zareagować na bodźce werbalne ze strony rodziny lub opiekunów, wydaje się jednak słyszeć i odpowiadać neuronowo na sekwencje prostych bodźców słuchowych” – zaznacza Lawrence Ward, główny autor badania i profesor na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

Bliscy powinni zatem skupić się na rozmowie i mówić do osoby, która odchodzi z tego świata. Póki co, specjaliści nie są jednak w stanie stwierdzić, czy te słowa są przez nich rozumiane. Pewnym jest tylko, że dociera do nich dźwięk.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!