fot. YouTube/ The Children's Hospital of Philadelphia
in ,

Złączone tułowiami bliźniaczki syjamskie rozdzielone. Ryzykowana operacja zmieniła je nie do poznania

Dawniej, bliźnięta syjamskie miały bardzo niską szansę na przetrwanie. W związku z tym, tylko niewielka część z nich dożywała dorosłego życia. Jednak dzisiaj, dzięki postępowi w medycynie i chirurgii, bliźnięta syjamskie mogą być oddzielane i cieszyć się pełnym życiem. Chociaż oddzielenie nadal jest skomplikowanym i ryzykownym zabiegiem, specjaliści z dziedziny medycyny podejmują się wyzwań, aby umożliwić bliźniakom życie bez wzajemnego połączenia.

Bliźniaczki syjamskie złączone tułowiami

Maddie Altobelli w 20 tygodniu ciąży otrzymała wynik badania USG, które wykazało, że jej bliźnięta są połączone. Pomimo początkowych obaw, okazało się, że dziewczynki miały oddzielne serca, co umożliwiło ich separację.

Co prawda, dzieci miały wspólną przeponę i wątrobę, jednak wątroba była wystarczająco duża, aby można ją było podzielić. Rodzicie obawiali się tego, co przyniesie los.

W dniu 18 listopada 2020 roku dwie dziewczynki przyszły na świat dzięki cesarskiemu cięciu i przez kolejne dziesięć miesięcy pozostawały pod opieką lekarzy w szpitalu.

W trakcie przygotowań do skomplikowanej operacji, wykonano modele 3D wątroby, przygotowano ekspandery skórne, aby zapewnić dziewczynkom odpowiednią ilość skóry do pokrycia odsłoniętej części brzucha i klatki piersiowej po zabiegu.

Udana operacja

13 października po intensywnej, 10-godzinnej operacji, Addy i Lilly zostały rozdzielone. Miesiąc później rodzina mogła powrócić do Chicago, ale dziewczynki wciąż wymagały pomocy w oddychaniu i były karmione przez sondę. Niemniej jednak, lekarze są optymistycznie nastawieni do przyszłości dziewczynek.

Choć ciała dziewczynek już nie są połączone, nadal łączy je wyjątkowa więź. „Siedzą i patrzą na siebie, uśmiechają się i bawią” – powiedział Dom dla Today.

„Dziewczynki będą żyły długo i w zdrowiu. To cudowne i niewiarygodne, że to nas spotkało”.

Poniżej dowiecie się więcej o tej niezwykłej historii: