in

Jakie są objawy zakażenia Omikronem? Na to musisz zwrócić uwagę.

W Europie pojawił się kolejny wariant koronawirusa, który sieje prawdziwy postrach wśród ludzi na całym świecie. Póki co wciąż niewiele o nim wiemy. Każdy dzień jednak przybliża nas do poznania odpowiedzi na kluczowe pytania.

Mutację Omikron udało się odkryć już m.in. w Niemczech i Czechach. Pojawienie się jej u nas jest tylko kwestią czasu. Eksperci są co do tego zgodni.

Nowy wariant koronawirusa

Omikron jest nowym wariantem koronawirusa SARS-CoV-2. Wielu specjalistów jest zdania, że może być o 500% bardziej zakaźny od pierwotnego szczepu wirusa.

Został on po raz pierwszy odkryty 11 listopada w Botswanie, później w Australii i Izraelu, a teraz mamy z nim do czynienia w Europie, m.in. w Belgii, Niemczech, Czechach, Austrii czy we Włoszech.

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie w rozmowie z Polską Agencją prasową poinformowała, że wstępnie wiemy już, jakie objawy pojawiają się przy zakażeniu tym wariantem. Jak się okazuje, możemy je pomylić z przeziębieniem. Nie spodziewajmy się utraty węchu ani smaku.

Doktor Angelique Coetzee z RPA podkreśla, że kluczowe w tym wypadku są trzy symptomy:

– zmęczenie,
– ból głowy,
– drapanie w gardle.

WHO nie ma wątpliwości co do tego, że „u osób zaszczepionych na COVID-19 możliwe są przypadki zakażenia nowym wariantem, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie”.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: PAP