in

Omikron zakończy pandemię? Epidemiolog wydał szokujące oświadczenie

Prof. Tony Blakely to znany australijski epidemiolog. Jego zdaniem Omikron być może uwolni nas od pandemii, jeśli będzie szczególnie zakaźnym wariantem koronawirusa, ale nie powodującym ciężkiej choroby.

– „Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii” – uważa Blakely.

Profesor nie wyklucza jednak, że warianty, które pojawią się po Omikronie mogą być bardziej niebezpieczne.

– „Będzie więcej wariantów i nie ma gwarancji, że ten który przyjdzie po Omikronie i następne będą łagodniejsze. Mogą równie dobrze być bardziej groźne” – tłumaczy.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, w czwartek poinformowało, że nowy wariant wirusa Omikron może już za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie.

Raport WHO podaje, że akażenia Omnikronem, które dotychczas wykryto w Europie mają przebieg łagodny lub bezobjawowy, do tej pory nie odnotowano żadnych zgonów spowodowanych wariantem Omikron.

Póki co, nadal nie wiadomo czy szczepionki będą skutecznie działać na wariant Omnikron, ani czy wywołuje on dużo gorsze szkody w organizmie niż inne warianty koronawirusa.

Źródło: polsatnews.pl