in

Są już wyniki badań dotyczące Omikrona. Mamy powody do zmartwień?

Pandemia koronawirusa daje się we znaki. Niemal każdego dnia dowiadujemy się o zatrważającej liczbie zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19. Pojawienie się nowego wariantu to kolejny powód do zmartwień.

W przypadku Omikrona jest więcej pytań niż odpowiedzi. Pojawiają się jednak pierwsze konkretne informacje, dzięki którym możemy dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia w tym przypadku. Czy wariant ten jest groźniejszy? Znamy szczegóły.

Nowy wariant koronawirusa

„Przy zakażeniu Omikronem ryzyko hospitalizacji spada o 50-70 proc. w porównaniu z poprzednimi wariantami, w tym Deltą” – wynika z badań Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego.

Publikacja UKHSA zawiera informacje na temat tego, że w przypadku zakażenia Omikronem ryzyko trafienia na szpitalny oddział ratunkowy jest o 31 do 45 proc. mniejsze. Przy tym wariancie trzecia dawka szczepionki słabnie po okresie 10 tygodni.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid postanowił skomentować te doniesienia i określił je jako „obiecujące”. Według niego musimy patrzeć na nie z pewnym dystansem, ponieważ są to dopiero wstępne badania.

„Wyniki badań są zgodne z opublikowaną w środę analizą Imperial College London i Uniwersytetu Edynburskiego” – zaznaczył z kolei The Guardian.

„Inne badanie dotyczące Omikronu wykazało, że pomimo wysokiej zakaźności wariant ten jest łagodniejszy od poprzednich” – dowiadujemy się z BBC.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Cambridge wykazały, że Omikron łatwiej przenika do dróg oddechowych niż do głębszych tkanek płuc, stąd większe ryzyko zakażenia.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: salon24.pl