in

Ogromne zmiany od 15 marca. Chodzi o teleporady i wizyty w przychodniach, Polacy będą zdumieni.

Od 15 marca zaczną obowiązywać nowe przepisy, które dotyczą teleporad lekarskich. W piątek zostało podpisane rozporządzenie w tej sprawie przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W poniedziałek 8 marca opublikowano je w Dzienniku Ustaw.

Zmiany te mają być związane z nadużywaniem teleporad. Od tej pory nie będą mogły z nich korzystać dzieci do 6. roku życia.

„Zdecydowałem się ograniczyć możliwość teleporad. Mamy bardzo dużo sygnałów o ich nadużywaniu, to niesie konsekwencje dla zdrowia publicznego” – tłumaczył podczas konferencji prasowej minister zdrowia.

O tym musi wiedzieć każdy

Od 15 marca z teleporad nie będzie można skorzystać m.in. w przypadku konsultowania stanu zdrowia dzieci do lat 6., za wyjątkiem kontroli w przebiegu prowadzonego leczenia, które zostało ustalone po osobistym badaniu.

Z teleporady nie będą mogli także skorzystać pacjenci nowo zapisani do przychodni, osoby z chorobą przewlekłą, gdy doszło do pogorszenia stanu lub zmiany objawów oraz jeśli jest podejrzenie choroby nowotworowej.

W dodatku pacjenci zyskają prawo odmowy udzielenia zgody na teleporadę. Jak zaznacza minister zdrowia, jeśli pacjent sobie tego życzy „ta wizyta tradycyjna również musi się odbyć”.

„Nowe regulacje, które przygotowaliśmy, przede wszystkim podwyższają tę dolną granicę wieku dziecka, gdzie teleporada nie będzie standardem” – tłumaczy minister Niedzielski.

Minister zdrowia zaznacza jednak, że w niektórych sytuacjach, jeśli opiekun czy rodzic sobie tego życzy, teleporada może zostać zastosowana jako „porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego”.

Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzu!

Nie zapomnijcie podzielić się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Radio Zet