in

Rząd szykuje ogromne zmiany. Padła już data, o tym musi wiedzieć każdy

Już niebawem będziemy mieć do czynienia z ogromnymi zmianami na cmentarzach. Co szykuje rząd i na co trzeba być przygotowanym?

W planach jest m.in. wprowadzenie bazy danych o grobach, a także elektronicznej karty zgonu. Znamy szczegóły.

Zmiany na cmentarzach

Rząd chce, aby zmiany weszły w życie 1 czerwca 2023 roku. Projekt ustawy ma zostać przyjęty jeszcze w tym roku.

„Mam nadzieję, że do końca tego roku projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd. Potem trafi do parlamentu i wierzę, że ustawa zostanie uchwalona jak najszybciej. Cel na ten moment jest taki, aby weszła w życie 1 czerwca przyszłego roku” – przekazał Wojciech Labuda w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

I dodał:

„Naszym celem jest to, aby cały proces, od momentu zgonu aż po pochówek, mógł być realizowany elektronicznie”

Jak czytamy na Money.pl, projekt ustawy zakłada wprowadzenie wirtualnej centralnej bazy danych o cmentarzach i miejscach pochówku. Znajdą się tam informacje o lokalizacji grobów, mapy cmentarzy i informacje o osobach, które zostały tam pochowane. Oprócz tego można będzie sprawdzić termin opłaty za grób.

„Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To bardzo uprości obsługę administracyjną. Poszczególne instytucje będą miały dostęp tylko do tych danych, które są niezbędne dla ich działań” – tłumaczył Labuda.

Kolejna zmiana to pojawienie się instytucji koronera. Oznacza to w praktyce, że zostanie powołany wyspecjalizowany lekarz do stwierdzania zgonu w nietypowych sytuacjach.

„Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni, np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu” – mówił.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródła: www.money.pl, wydarzenia.interia.pl, www.bankier.pl