in

Ogromne zmiany właśnie weszły w życie. Niektórzy nie muszą nosić maseczek i odbywać kwarantanny?

Nowelizacja rozporządzenia sprawiła, że od tej pory niektórzy będą mogli pożegnać się z noszeniem maseczek ochronnych. Od dzisiaj, czyli od 11 marca, każdy, kto cierpi na przewlekłą i zaawansowaną chorobę, nie musi zasłaniać ust i nosa. Zmiana dotycząca ograniczeń epidemicznych została zapisana w Dzienniku Ustaw w środę wieczorem.

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z istnienia tych zmian. Znamy szczegóły.

Maseczki nie dla każdego?

Jak poinformował portal „Polsat News”, od tej pory maseczek nie będą musiały nosić osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia neurologiczne i z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Aby tak się jednak stało, koniecznie jest posiadanie przez takie osoby specjalnego zaświadczenia lekarskiego.

„Zdecydowaliśmy się, by dać możliwość tym osobom, które mają problemy z oddychaniem i które pozbawiliśmy tak naprawdę możliwości noszenia przyłbic, by nie musiały nosić maseczek. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie tych osób, które posiadają zaświadczenie lekarskie” – tłumaczy rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz, jak cytuje „Polsat News”.

„Jeśli zauważymy, że ten nakaz noszenia maseczek jest lekceważony i pojawia się coraz więcej tłumaczeń o niepełnosprawności i gdy nagminnie prawo będzie łamane, to możemy ten przepis cofnąć” – dodaje.

Wojciech Andrusiewicz zaznaczył przy tym, że Polacy muszą potraktować te przepisy poważnie, bo „to nie jest czas na lekceważenie prawa”.

Kto będzie zwolniony z kwarantanny?

Od tej pory ozdrowieńcy, którzy przekraczają granicę, nie będą musieli odbywać kwarantanny.

W czwartek 11 marca potwierdzono łącznie aż 21 045 przypadków koronawirusa. Nowe zakażenia pojawiły się na terenie województw: mazowieckiego (3756), śląskiego (2597), pomorskiego (1704), wielkopolskiego (1670), małopolskiego (1607), dolnośląskiego (1502), kujawsko – pomorskiego (1314), podkarpackiego (1255), łódzkiego (1068), warmińsko – mazurskiego (999), zachodniopomorskiego (698), lubuskiego (632), lubelskiego (601), świętokrzyskiego (567), podlaskiego (450), opolskiego (287).

Z powodu COVID-19 zmarło 99 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 276 osób.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: Polsat News