in ,

Ogromna zmiana już od 1 stycznia. Emeryci i renciści muszą o tym wiedzieć

Mnóstwo Polaków korzysta z legitymacji emeryta-rencisty. Jak się okazuje, od 2023 roku będzie to o wiele łatwiejsze niż teraz. Od 1 stycznia wejdzie w życie pewna zmiana, z istnienia której warto zdawać sobie sprawę.

O czym dokładnie mowa? Znamy szczegóły.

Ogromna zmiana w życiu wielu Polaków

Dzięki legitymacji emeryci i renciści mogą swobodnie korzystać z ulg, które nieco pomagają im finansowo.

Dlaczego warto mieć tę legitymację? Jej właściciele mogą odliczyć od podatku koszty zakupu leków przepisanych od lekarza (powyżej 100 zł). Dzięki niej dostają zniżki na leki czy chociażby zwolnienie z niektórych opłat podczas korzystania z zabiegów rehabilitacyjnych.

Dodatkowo można dostać ulgi w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury, w teatrach, muzeach czy kinach. Mając legitymację, można liczyć na zwolnienie z abonamentu RTV (jeśli spełnione są jeszcze inne warunki).

Jaką zmianę przyniesie 1 stycznia?

„Legitymację, dotychczas wydawaną w formie plastikowej karty, będzie można otrzymać w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji mObywatel” – czytamy.

Każdy, kto będzie zainteresowany elektroniczną legitymacją, dostanie możliwość dodania legitymacji do wirtualnego portfela w postaci dokumentu mLegitymacja.

„Nie jest to jednak obowiązkowe – dotychczas wydane dokumenty zachowują ważność” – zaznacza „SE”.

Bez wątpienia będzie to dobra informacja dla tych seniorów, którzy nie boją się korzystać z różnego rodzaju aplikacji i są otwarci na nowe rozwiązania.

Źródło: o2.pl