in

Podano oficjalne terminy matur. Wiadomo też, kiedy uczniowie wrócą do szkoły.

Ze względu na pandemię koronawirusa, wszystkie egzaminy, w tym matury, stanęły pod znakiem zapytania. Uczniowie przez długi czas zastanawiali się, czy zostaną one odwołane – szansa, że odbędą się w normalnym terminie była wręcz zerowa. Teraz podano oficjalne terminy.

Politycy zapowiadali, że podczas dzisiejszej konferencji ustalą kwestie, które spędzają sen z powiek uczniom, nauczycielom i rodzicom. Ustalono nowe daty matur, a także innych egzaminów. Wiadomo też, kiedy uczniowie z powrotem wrócą do szkoły.

Oficjalne terminy egzaminów

Dzisiejsze południe politycy spędzili na rozwiązywaniu kwestii związanych ze szkolnictwem podczas konferencji prasowej, w której wziął udział minister zdrowia Łukasza Szumowskiego, minister edukacji Dariusz Piontkowski, oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek.

Najważniejszą informacją, która miała zostać podana do wiadomości publicznej to z pewnością terminy matur. Wiadomo już, że matura odbędzie się w terminach od 8 do 20 czerwca. 8 czerwca będzie miał miejsce obowiązkowy egzamin z języka polskiego, w kolejnych dniach egzaminy odbędą się jak dotychczas.

Niespodziewaną informacją było na pewno to, że w tym roku nie odbędą się ustne matury.

Terminy pozostałych egzaminów

Terminy pozostałych egzaminów są następujące:
 
– egzamin ósmoklasisty: 16-18 czerwca
– egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie: 22 czerwca – 9 lipca
– egzamin zawodowy: 17-28 sierpnia.
 
Padło również pytanie: co z rekrutacją do szkół wyższych? Uczniowie przystępujący w tym roku do matury będą mogli wziąć udział w rekrutacji w innych niż dotychczas terminach, jednak nie jest to równoznaczne z tym, że rok akademicki nie rozpocznie się 1 października.
 
,,Proces rekrutacji będzie nieco zmodyfikowany z uwagi na to, że terminy wyników matur będą przesunięte. Te terminy jednak pozwalają, by rok akademicki rozpoczął się w normalnym trybie” – tłumaczy Wojciech Murdzek.

źródło: Kancelaria Premiera, Miniatura: Marcin Otorowski / Wikipedia. / CC BY-SA