fot. freepik.com
in

Dlaczego pasażerowie są proszeni o odsłonięcie okien podczas startu i lądowania?

Czy kiedykolwiek latałeś samolotem? Jeśli tak, to prawdopodobnie musisz w jakiś sposób pamiętać dziwną, niezrozumiałą i nielogiczną zasadę: przed startem i przed lądowaniem należy podnieść rolety w oknach samolotu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Jeśli nie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Fot. Freepik.com

Manipulowanie żaluzjami jest konieczne, aby przygotować kabinę samolotu na ewentualny wypadek. W przypadku wypadku lotniczego załoga ma bardzo mało czasu – około półtora minuty – na ewakuację wszystkich pasażerów. Aby temu zaradzić, oczywiście w krótkim czasie, przygotowanie kabiny na możliwe nieplanowane sytuacje zaczyna się z góry. A ponieważ najbardziej niebezpiecznymi okresami lotu są start i lądowanie, podczas nich zaleca się otwarcie zasłon. To ułatwia obsłudze kontrolowanie tego, co się dzieje na zewnątrz maszyny

Między innymi nie możemy zapominać, że sami pasażerowie samolotu to ciekawi ludzie. Mogą wprowadzić w panikę innych, jeśli myślą, że coś jest nie tak za oknem, podczas gdy może po prostu im się tylko wydawać, ale jest też prawdopodobne, że naprawdę zobaczą coś, czego piloci nie będą w stanie zauważyć. Taka obserwacja może uratować życie całego samolotu.

Fot. Freepik.com

Odsłonięcie okien sprawia także, że nasz wzrok łatwiej i szybciej przyzwyczaja się do panującego na zewnątrz natężenia światła.

Poza tym chwile startu i lądowania – to niesamowicie uczucie. Kiedy przyspieszasz i szybujesz w niebo, pokonując prawo grawitacji, a ziemia szybko pozostaje pod tobą, lub odwrotnie – och, te uczucia są bezcenne. Co lubisz bardziej: start czy lądowanie?