in

Premier znosi obostrzenia? Jest dokładny plan, wszystko zacznie się lada chwila.

To, co powiedział dziś podczas konferencji Mateusz Morawiecki, ucieszy wielu Polaków. Mamy do czynienia z odmrażaniem polskiej gospodarki. Branże borykające się ze stratami w ostatnim czasie będą mogły odetchnąć z ulgą.

Podczas dzisiejszej konferencji oprócz Mateusza Morawieckiego obecny był minister zdrowia, Adam Niedzielski i Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii. Poruszony został temat odmrażania poszczególnych gałęzi gospodarki.

Plan odmrażania gospodarki

Kolejne plany rządu będą realizowane od 30 listopada do połowy stycznia. Decyzja o odmrożeniu gospodarki jest spowodowana m.in. zwiększeniem liczby łóżek w szpitalach poprzez otwieranie szpitali tymczasowych.

“Dzisiaj musimy wszyscy od siebie wymagać więcej niż zwykle. Koronawirus jest siłą natury, której nikt nie jest w stanie kontrolować” – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Od przyszłej soboty, tj. od 28 listopada placówki handlowe będą mogły działać, przy zachowaniu najwyższego reżimu sanitarnego. Najważniejsza będzie dyscyplina – placówki będą poddawane kontrolom. Jeśli nie będą stosować się do obostrzeń, zostaną zamknięte. Nie ma w planach póki co otwierania siłowni.

Uczniowie nie wrócą do szkół przed 24 grudnia, a ferie zimowe będą jednolite dla wszystkich – od 4 do 17 stycznia. Ma to zapewnić zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness będą zamknięte do 27 grudnia.

W związku ze świętami Bożego Narodzenia premier ogłosił 100 dni solidarności, podczas których będą analizowane rozwiązania dotyczące uratowania milionów miejsc pracy oraz zadbaniu o spadek zachorowań.

Wiceminister Waldemar Kraska zaapelował, abyśmy wzięli sobie wszystko do serca, zadbali o siebie i bliskich. Według niego najbliższy czas to test “ilu z nas przeżyje ten trudny czas, uniknie uszczerbku na zdrowiu, ile rodzin uniknie dramatu dotyczącego utraty miejsc pracy”. Zaapelował do Polaków o to, aby nie przemieszczali się, jeśli nie ma takiej konieczności i spędzili święta w gronie najbliższych.

Źródło: TVP Info, Polsat News