fot. freepik.com
in ,

Koniec z siwieniem włosów? Naukowcy odkryli coś zdumiewającego

Siwienie włosów to często bardzo niewygodny temat. Niektórzy decydują się na ukrycie siwych włosów, podczas gdy inni prezentują je z dumą. Jednak naukowcy z New York University Grossman School of Medicine dokonali intrygującego odkrycia, które może zmienić nasze podejście do tego procesu.

Chodzi o komórki macierzyste. Znamy szczegóły. O tym warto wiedzieć!

Koniec z siwieniem włosów?

Siwienie włosów jest naturalnym procesem starzenia się organizmu, który dotyka większość ludzi w określonym momencie życia. Jest to spowodowane zmianami w produkcji melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za kolor włosów. Wraz z upływem czasu, nasze komórki macierzyste, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny, przestają działać prawidłowo, co prowadzi do zmniejszenia ilości melaniny w organizmie. W efekcie, nasze włosy tracą swój naturalny kolor i zaczynają się siwić.

Czy jednak tak będzie już zawsze? Naukowcy właśnie odkryli coś, co może wywrócić do góry nogami dotychczasowe przekonania.

Naukowcy stwierdzają, że siwienie włosów jest spowodowane brakiem ruchu komórek macierzystych. Ta wiedza może znacząco pomóc w opracowaniu metod, które pozwolą na mobilizację tych komórek, a tym samym na odwrócenie procesu siwienia.

Badacze odkryli ten mechanizm, obserwując siwienie włosów u myszy starzejących się. Wyniki badań są zgodne z włosami ludzkimi, ponieważ myszy, podobnie jak ludzie, posiadają melanocyty. Wraz z wiekiem organizmu, dojrzewające włosy doświadczają wypadania, a coraz większa liczba komórek macierzystych ulega blokadzie, co uniemożliwia ich przekształcenie w komórki pigmentowe. Wynikające stąd utrata koloru włosów jest zjawiskiem naturalnym również u myszy.

Odkrycie tego mechanizmu może przynieść ważne zmiany w dziedzinie trychologii i otworzyć drzwi do opracowania nowych metod zwalczania siwienia włosów.

Aktualnie zespół badawczy planuje przeprowadzenie badań, które pomogą zrozumieć, jak przywrócić ruchliwość komórkom macierzystym i w efekcie przeciwdziałać siwieniu włosów. Starsza członkini zespołu, Mayumi Uti, wyjaśnia w rozmowie z Daily Mail, że to właśnie utrata funkcji kameleona w komórkach macierzystych może odpowiadać za to, że włosy stają się siwe z wiekiem.

Co o tym sądzisz? Daj znać w komentarzu!