fot. Webniusy
in

Co oznaczają sny o zmarłych? Lekarka dokonała szokującego odkrycia

Dr Lisa M. Shulman jest uznawaną ekspertką w dziedzinie neurologii, która osobiste doświadczenie żałoby przekuła w naukowe badania nad tym, jak mózg reaguje na śmierć bliskiej osoby. W wyniku tej smutnej podróży napisane zostały fascynujące strony książki „Mózg w żałobie”. Co ekspertka pragnie nam przekazać?

Ciężkie chwile początkiem odkryć

Trudna śmierć Williama J. Weinera, ukochanego męża Dr Shulman, był punktem zwrotnym w jej życiu. Jego odważna walka z rakiem zakończyła się po 17 miesiącach intensywnego leczenia, które niestety nie przyniosło oczekiwanych efektów. Lisa opisała te bolesne chwile, kiedy świadomość śmierci męża stawała się realnością.

W tym trudnym okresie Dr Shulman zauważyła, że jej ukochany coraz częściej pojawia się w jej snach. Postanowiła głębiej zbadać to zjawisko, przekształcając osobiste doświadczenia w naukowe odkrycia.

Sny o zmarłych: Neurologiczne tłumaczenie

Shulman w swoich badaniach opiera się na tym, że nasze przeżycia emocjonalne oraz więzi są konsekwencją fizycznych procesów w mózgu. Nasza psychika tworzy potężne ślady w neuronach, które po utracie bliskiej osoby ulegają dezorientacji.

Lekarka porównuje działanie naszego mózgu do komputera: nasze wspomnienia są jak pliki, które mogą być przechowywane na pulpicie lub ukrywane w głębokich folderach. W chwilach emocjonalnych turbulencji, jakim jest żałoba, mózg próbuje pogodzić się z nową rzeczywistością, przetwarzając stare i nowe „pliki” w marzeniach sennych.

Zdaniem Dr Shulman, sny o zmarłych to próba mózgu zrozumienia nowej, trudnej rzeczywistości. Gdy doświadczamy bolesnego wydarzenia, nasz mózg boryka się z próbą przetworzenia tych nowych informacji, co może prowadzić do nawracających snów z ukochaną osobą.

W końcu, poprzez swoją pracę i badania, Dr Shulman podkreśla, że chociaż proces żałoby może być niezwykle bolesny, jest również naturalnym i ważnym krokiem w dążeniu do zrozumienia siebie i swojego miejsca w świecie po stracie bliskiej osoby.

Źródło: WP, ABCzdrowie, „Mózg w żałobie” dr Lisa M. Shulman