in ,

Od 1 listopada duże zmiany w życiu kierowców. O tym musi wiedzieć każdy

Kierowcy muszą pogodzić się z dużymi zmianami. Chodzi o badania techniczne pojazdów. Wraz z początkiem listopada w życie weszło pewne rozporządzenie przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Znamy szczegóły.

O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Zmiany w badaniach technicznych

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów odczują głównie właściciele nowych albo kilkuletnich aut.

Jak wynika z rozporządzenia, od 1 listopada 2022 roku diagnosta musi przeprowadzić kontrolę i sprawdzić poprawne działanie systemu dla dwóch kategorii pojazdów, tj.:

M1 – pojazdy silnikowe, które służą do przewozu osób i ich bagażu, mogące wraz z kierowcą przewozić do dziewięciu osób;

N1 – pojazdy silnikowe służące przede wszystkim do przewozu ładunków, o masie maksymalnej do 3,5 tony.

W ramach zmian w badaniach technicznych Ministerstwo Infrastruktury przekazało informację o pojawieniu się obowiązku sprawdzenia działania systemu pokładowego eCall, który jest oparty o numer 112.

„Usługa eCall oparta na numerze 112 stanowi usługę publiczną świadczoną w interesie ogólnym, w związku z czym powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich konsumentów. ECall, w sytuacji wypadku drogowego, aktywuje się automatycznie (odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych) i powiadamia służby ratunkowe o zdarzeniu, nawet w wypadku, gdy kierowca stracił przytomność” – możemy przeczytać w uzasadnieniu Ministerstwa Infrastruktury.

Oprócz tego pojawiły się także zmiany dotyczące nazw usterek. Od teraz na istotną usterkę będzie się mówiło „poważna”, a ta zagrażająca bezpieczeństwu stanie się „niebezpieczną”. Każda usterka będzie mieć swój kod „w celu zmniejszenia wątpliwości diagnosty”.

„Obecnie w wielu usterkach skutkujących uznaniem stanu technicznego za niezadowalający, to uprawniony diagnosta decydował, kiedy jest granica między usterką drobną albo istotną lub istotną albo stwarzającą zagrożenie” – dowiadujemy się dzięki autorom regulacji.

Celem takich zmian ma być poprawa stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach, a, co za tym idzie, zwiększenie bezpieczeństwa.

Źródło: popularne.pl, autobaza.pl