fot. freepik.com
in

Chcesz zabezpieczyć swoje auto? Zawiń kluczyki w aluminiową folię

Jeśli jesteś posiadaczem nowszego samochodu, to z pewnością widzisz w nim wiele zalet i ułatwień stworzonych przez producentów. Ale trzeba zawsze pamiętać, że w każdej nowej technologii pojawiają się również zagrożenia. Ostatnio nastąpił wzrost złodziei aut, którzy włamują się przechwytując sygnał z inteligentnych kluczyków.

System bezkluczykowy (keyless)

Po pierwsze, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ten system bezkluczykowy (keyless). W twoim breloku znajduje się chip komputerowy, który ma unikalny kod stworzony dla systemu bezpieczeństwa twojego samochodu.

Wewnątrz samochodu jest inny układ wykorzystujący tę samą technologię. Gdy pociągasz za klamkę swojego auta z brelokiem w kieszeni, czujniki wykrywają ten ruch, a odbiorniki wychwytują sygnał z kodami wysyłanymi ze znajdującego się w niewielkiej odległości pilota i drzwi do auta się otwierają.

Każdy kluczyk i system bezpieczeństwa samochodu ma swój własny, niepowtarzalny kod. Jednak złodziej z pomocą komputera jest w stanie złamać taki kod w ciągu godziny i odblokować samochód!

Prosty sposób na ochronę przed kradzieżą samochodu

Istnieje sposób, aby uniemożliwić hakerom przechwytywanie kluczowych sygnałów. Jest to łatwa łatwa metoda, która nie będzie kosztować dużo pieniędzy.

Wszystko, co musisz zrobić, to owinąć swój brelok folią aluminiową. W ten sposób kluczyk już nie będzie wysyłał sygnału radiowego, który mógłby zostać przechwycony i wzmocniony. Chociaż rozwiązanie nie jest doskonałe – bardzo pomaga i jest tanie.

„Chociaż nie jest idealny, jest to najtańszy sposób”, powiedziała Holly Hubert, ekspert ds. Cyberbezpieczeństwa, który przeszedł na emeryturę w 2017 roku z FBI w Buffalo w stanie Nowy Jork. „Zagrożenie cybernetyczne jest tak dynamiczne i ciągle się zmienia, konsumentom ciężko za nim nadążyć”.

Jak jeszcze możesz zabezpieczyć się przed złodziejami aut?

Klatka Faradaya

Możesz zakupić klatkę Faradaya, która służy do blokowania wszystkich głównych pól lub sygnałów elektromagnetycznych. To może być drogie, więc jeśli nie możesz sobie na to pozwolić – folia będzie również dobrym rozwiązaniem.

GPS Tracker

Urządzenia te umożliwiają śledzenie samochodu za pomocą sygnału GPS. Jeśli samochód zostanie skradziony, tracker pomoże w jego odnalezieniu.

Blokada na kierownicę

Stare, ale skuteczne rozwiązanie. Blokada kierownicy to duże, metalowe urządzenie, które umieszcza się na kierownicy, uniemożliwiając jej obrót. Istnieje też blokada na skrzynię biegów, która uniemożliwia ich zmianę. To stanowi dodatkową trudność dla złodzieja i może skutecznie zniechęcić do kradzieży.

 

Napisz w komentarzu, jak ochronisz się przed tego rodzaju oszustwem i czy kiedykolwiek próbowałeś metody z folią!