in

Ocenili go z góry i odtrącili przez karnację. Gdy dowiedzieli się kim jest, ogarnął ich wstyd.

Jak często zdarza ci się oceniać kogoś po wyglądzie? Pewnie każdy z nas w odpowiedzi na takie pytanie zarzeka się, że nie jest taki powierzchowny i nigdy nie skreśla drugiego człowieka przed poznaniem go. Choć brzmi to pięknie i szlachetnie to niestety trochę mija się z prawdą.

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu ocenia przez pryzmat wyglądu. To nic złego, tak działa ludzki mózg, który analizuje najpierw to co zarejestruje wzrok. Między innymi dlatego na przykład atrakcyjni ludzie mają łatwiej w życiu, (jest to udowodnione naukowo, ale to materiał na osobny artykuł). Ważne jest, aby nawet jeśli ktoś nie wywarł na nas dobrego pierwszego wrażenia, nie skreślać go, bo może okazać się, że nasze uprzedzenia nie były słuszne.

Taka osoba często przy bliższym poznaniu wiele zyskuje w naszych oczach. Niestety wielu ludzi ocenia tylko i wyłącznie po pozorach, nie trudząc się, aby poznać drugą osobę. Z góry zakładają, że niektórzy są gorsi i nie warci rozmowy. Są to osoby nietolerancyjne, a w skrajnych przypadkach mają nawet poglądy rasistowskie i ksenofobiczne. To bardzo niebezpieczne i niesprawiedliwe.

Z powodu zmieniającego się świata, takie zachowania są coraz bardziej powszechne, a uprzedzenia do niektórych narodowości coraz głębsze. Niewątpliwie w dzisiejszych czasach staje się to coraz większym problemem. Na szczęście są tacy, którzy chcą z tym walczyć. Problem ten został poruszony w pewnym filmiku, który na portalu Youtube ma już ponad 20 milionów wyświetleń. Przedstawiona jest w nim sytuacja, która rozgrywa się w szpitalnej poczekalni. Rodzice czekają z córką na lekarza, na konsultacje, po udanym zabiegu, który przeszła dziewczynka.

W pewnym momencie dosiada się do nich mężczyzna o bliskowschodniej urodzie. Rodzice od razu zabierają swoją córkę, aby siedziała jak najdalej od niego. Oddala się również matka, zachowują się tak jakby mężczyzna zarażał jakąś straszną chorobą.

W końcu pojawia się pielęgniarka. Szczęśliwa rodzina, myśląc, że pozbędzie się towarzystwa niechcianego mężczyzny, przeżywa szok, gdy kobieta zaprasza do środka również jego.

Zdziwiony ojciec młodej pacjentki nie rozumie o co w tym wszystkim chodzi, gdy dowiaduje się prawdy jest mu strasznie wstyd. Okazuje się, że mężczyzna, którego tak podle potraktowali był dawcą szpiku do przeszczepu dla ich małej córeczki…

Koniecznie obejrzyjcie ten filmik, naprawdę daje sporo do myślenia! Pamiętaj, aby nie oceniać po pozorach! Udostępnij i pokaż znajomym tą cenną lekcje.