in ,

Miał dość narzekania żony na widok z okien. Zbudował dla niej obrotowy dom!

Vojin Kusic mieszka w Bośni i Hercegowinie. Mężczyzna ma 72 lata, ale jest aktywny i młody duchem. Bośniak zbudował dla swojej żony niezwykły dom. Budynek nie tylko wznosi się ponad powierzchnię ziemi, ale także obraca się wokół swojej siedmiometrowej osi.

Kusich powiedział, że to zachcianki żony skłoniły go do tak niezwykłego rozwiązania architektonicznego. Żona ciągle narzekała na denerwujący widok z okna.

Pierwszy dom pary Kusiców i trójki ich dzieci był standardowy, jednak mężczyzna musiał cały czas robić przemeblowania i remonty ze względu na kaprysy żony. Żona pragnęła, aby do sypialni wpadało słońce, ale jednocześnie chciała, aby z okien salonu widać było drogę i wchodzących ludzi. Wtedy Vojin zaprojektował dom, który się obracał i w związku z tym mógł mieć różne widoki z okien.

Kusic powiedział, że jego projekt nie jest wcale jakiś innowacyjny. Aby go zrealizować, potrzebne były tylko szczere chęci, wiedza i wolny czas, który mężczyzna miał po tym, jak dzieci już dorosły. Ukończenie tego projektu zajęło mu 6 lat, wszystko zrobił sam.

Unikalny budynek znajduje się niedaleko serbskiego miasta Srbac. Z jego okien z jednej strony widać pole obsiane kukurydzą, a z drugiej rzekę i plantację leśną. Teraz żona wynalazcy może dowolnie zmieniać widok z okien. Prędkość obrotu domu można regulować, najszybciej budynek zatacza pełne koło w zaledwie 22 sekundy, najwolniej w 24 godziny!

Inspiratorami projektu Kusicza stali się Michaił Pupin i sam Nikola Tesla. Dom okazał się nie tylko oryginalny, ale i bezpieczny. Jest bardziej odporny na aktywność sejsmiczną i lepiej znosi małe trzęsienia ziemi niż konwencjonalne budynki.

Voin żartuje, że jego żona może teraz uchronić się przed nieproszonymi gośćmi, po prostu odwracając od nich stronę domu z wejściem.

Koniecznie zobacz na poniższym filmiku, jak funkcjonuje ten niezwykły dom.

Co sądzisz o takim projekcie? Daj znać w sekcji komentarzy na Facebooku!