fot. freepik
in

Nawet 500 zł kary dla rowerzysty. O tych pięciu rzeczach trzeba pamiętać przed jazdą

Poznanie właściwego wyposażenia roweru jest nie tylko istotne, jeśli chodzi o uniknięcie kosztownych mandatów lub innych kar, ale także zapewnia, że jesteś bezpieczny podczas jazdy na dwóch kółkach. Polskie przepisy jasno określają, czego potrzebują rowery, aby być w zgodzie z prawem.

Prawo nie wymaga od rowerzystów noszenia kasku ochronnego podczas jazdy, ale kodeks jasno określa, jakie elementy powinny znaleźć się na wyposażeniu roweru, aby nie zostać ukaranym mandatem. 500 zł to ekstremalna kara, która może spotkać nas w przypadku złamania tych przepisów. Wysoki mandat ma motywować rowerzystów i sprawić, że będą bardziej świadomi swojego sprzętu.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

1. Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
2. Sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku;
3. Z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;
4. Z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt;
5. Co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej.

Jeśli jeździsz na rowerze tylko w ciągu dnia, mamy dobrą wiadomość: nie musisz montować dodatkowego oświetlenia. Przepisy pozwalają rowerzystom na jazdę bez świateł pozycyjnych, ale tylko za dnia.

Bezpieczeństwo rowerzysty

Rowerzysta jest narażony na niebezpieczeństwo i poważne obrażenia nawet przy niewielkiej stłuczce. Ciało kierowcy samochodu chronią poduszki powietrzne, motocyklistę chroni kask, rowerzystę nie chroni nic. Dlatego warto podróżować w kasku, mimo iż nie jest to obowiązkowe.

Źródło:moto.pl