in

Decyzja już zapadła, nie ma odwrotu. Do 1 marca obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla tej grupy osób.

W dzisiejszym dniu ma pojawić się rozporządzenie w zakresie obowiązkowego szczepienia na COVID-19 służb medycznych. Szczepienia będą dotyczyć także aptekarzy.

Szczepienia obejmą wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju – musza się zaszczepić przed 1 marca, jeśli do tej pory nie przyjęli szczepionki.

– Dziś lub jutro minister zdrowia Adam Niedzielski z kontrasygnatą szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego wyda rozporządzenie w zakresie obowiązkowego szczepienia na COVID-19 służb medycznych – poinformował w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

– Mówimy tu o obowiązkowym szczepieniu zarówno stricte zawodów medycznych, jak i wszystkich pracowników podmiotów medycznych w kraju wraz z aptekami – doprecyzował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

– Każdy pracownik ochrony zdrowia, czy jest medykiem, czy medykiem nie jest, od 1 marca 2022 r. będzie musiał udokumentować przejście pełnego szczepienia. Do 1 marca taka osoba będzie musiała być zaszczepiona, a nie że 1 marca rozpocznie szczepienia – wyjaśnił.

Czym grozi nie zaszczepienie się w określonym czasie?

Osoba, która nie zaszczepi się do 1 marca, nie będzie mogła „…zostać dopuszczona do wykonywania swoich obowiązków w miejscu pracy” – dodał rzecznik MZ.