in

Obowiązkowe badania dla każdego kierowcy? Polacy nie dowierzają, znamy szczegóły.

Póki co nie ma w Polsce obowiązkowych badań dla kierowców, ale już niebawem może to ulec zmianie. Jak wynika z informacji podawanych przez Europejską Radę Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC), istnieje możliwość wprowadzenia regulacji na terenie Unii Europejskiej, które obejmą także nasz kraj.

Obowiązkowe badania dla kierowców

Jeszcze do niedawna głośno było o obowiązkowych badaniach dla seniorów. Teraz jednak stwierdzono, że powinny być one obowiązkowe dla wszystkich, niezależnie od wieku, ponieważ ten nie gra aż tak dużej roli.

Co ciekawe, jak wynika z aktualnych danych statystycznych, w Polsce kierowcy po 60. roku życia należą do grupy najbezpieczniej jeżdżących osób.

Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie doszła do wniosku, że nie ma sensu wprowadzać obowiązkowych badań dla seniorów. Należy wprowadzić je dla wszystkich, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Eksperci ETCS są zdania, że schorzenia mogące mieć wpływ na prowadzenie pojazdów mechanicznych mogą pojawić się w różnym wieku, dlatego tak ważne jest, aby mieć rękę na pulsie i zadbać o to, aby kierowcy rzeczywiście byli w stanie prowadzić.

Podczas regularnych badań ma być sprawdzany wzrok, słuch,  zmysł równowagi, serce, układ oddechowy, jak również stan psychiczny i neurologiczny kierowcy.

ETCS jest jak najbardziej za tym, by pomysł ten został wcielony jak najszybciej w życie. Niewykluczone, że już niebawem Bruksela zacznie rozmawiać na ten temat.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

źródło: wrc.net.pl