in ,

Obowiązkowa kwarantanna dla Polaków wracających z wakacji? Rzecznik rządu wyjaśnia.

Dla wielu osób planujących zagraniczne wakacje, przez długi czas nie było dobrych wiadomości. Ostatecznie jednak okazuje się, że można swobodnie podróżować do wielu krajów i wcale nie trzeba rezygnować ze swoich planów.

Pojawiają się jednak niepokojące informacje na temat tego, że osoby, które zdecydowały się na wakacje poza naszym krajem, będą musiały być przygotowane na obowiązkową kwarantannę po powrocie. Rzecznik rządu wypowiedział się w tej sprawie.

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do Polski?

Dla Polaków, którzy zdecydowali się na wypoczynek w innych krajach niż ojczysty, są kluczowe informacje. Warto wiedzieć, o czym mowa!

Jak przekazuje rzecznik rządu, Piotr Müller, w rozmowie z reporterem RMF FM, decyzja o obowiązkowej kwarantannie dla Polaków wracających z krajów, gdzie wzrasta liczba zakażeń koronawirusem, może zapaść na wniosek Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Piotr Müller podkreśla, że póki co taka decyzja nie została podjęta, ale wniosek tak naprawdę może zostać złożony jeszcze przed posiedzeniem rady ministrów w dniu dzisiejszym.

Do tej pory żadna osoba wracająca z wakacji do naszego kraju, nie musiała przechodzić obowiązkowej kwarantanny. Może się to jednak zmienić.

„Wyjazd na wakacje na południe Europy nie wiąże się z dużo większym ryzykiem zakażenia koronawirusem niż w Polsce. Wszędzie istnieje ryzyko. Ono obniża się tam, gdzie jest mniej ludzi. Należy unikać dużych hotelowisk, gdzie jest nagromadzenie turystów na małej przestrzeni, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Nie można jednoznacznie wskazać, że mały hotel w Bułgarii będzie bezpieczniejszy niż ogromny hotel w Polsce. Może okazać się, że ten mały bułgarski hotel będzie zaraz na kwarantannie. Nie ma złotego środka” – podkreśla w rozmowie z RMF FM Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Przykładowo, niebezpieczny wzrost zachorowań w rejonie Barcelony spowodował, że Wielka Brytania zdecydowała się na obowiązkową kwarantannę dla turystów.

Premier Boris Johnson zdecydował się na taki krok, choć nikt się tego nie spodziewał. Niewykluczone, że w Polsce również coś takiego może mieć miejsce.

Źródło: RMF 2