in

Polacy mają czas do 30 czerwca. Jeśli o tym zapomnisz, zapłacisz karę, nawet 5000zł!

Właściciele budynków i zarządy budynków (także mieszkalnych), gdzie zainstalowano źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą pamiętać o tym, by do 30 czerwca spełnić pewien obowiązek. O czym dokładnie mowa? Znamy szczegóły.

Mamy do czynienia z nowym obowiązkiem, a mianowicie z obowiązkiem złożenia deklaracji, czym ogrzewany jest budynek.

„Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni” – zaznacza money.pl.

W przypadku, jeśli nie złożymy deklaracji, musimy liczyć się z tym, że poniesiemy przykre konsekwencje. Mowa o karze grzywny do 500 zł. Sprawę może rozpatrywać także sąd, a wtedy możemy spodziewać się sankcji aż do 5 tys. zł.

„Aktualnie w CEEB mamy ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowi blisko 75 proc. wypełnienia bazy” – wyjaśnia Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, cytowana przez money.pl.

Jak można złożyć deklarację?

Cabańska podkreśliła, że najczęściej deklaracja jest składana w formie papierowej przekazywanej przez gminę.

Jeśli forma papierowa nie do końca nam odpowiada, możemy złożyć deklarację także online – przez Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego – koniecznie w terminie do 30 czerwca. Warto zaznaczyć, że samorządy po upływie tego terminu mają jeszcze pół roku, by wprowadzić dane do CEEB.

„Dopiero z końcem roku będziemy znali faktyczną liczbę złożonych deklaracji” – dodała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: money.pl