in ,

Polacy mają czas tylko do końca miesiąca. Za niewypełnienie obowiązku grozi kara nawet do 5 tys. złotych!

Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że już niebawem minie czas na wzięcie udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Polacy, którzy nie wypełnią swojego obowiązku, zostaną ukarani – mowa nawet o karze 5 tysięcy złotych!

Jeśli jeszcze się tym nie zająłeś, nie ma na co czekać. Jak to zrobić? Znamy szczegóły!

Termin do końca tego miesiąca

Z pewnością większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że 1 kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny. Mieliśmy sporo czasu, aby wypełnić ankiety, które zostały opracowane przez Główny Urząd Statystyczny. Wciąż jednak niektórzy się tym nie zajęli, a warto podkreślić, że termin jest tylko do końca września.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym to obowiązek każdego obywatela. Ci, którzy nie udostępnią potrzebnych informacji, muszą liczyć się z karą pieniężną wynoszącą nawet do 5 tys. złotych. Na jeszcze surowszą karę muszą być przygotowani ci, którzy podadzą nieprawdziwe informacje – mowa o wyroku nawet 2 lat pozbawienia wolności.

W 2021 roku swój obowiązek możemy wypełnić za pośrednictwem strony internetowej. Wystarczy, że uzupełnimy dane w interaktywnej aplikacji, którą znajdziemy na stronie GUS. Każdy dostaje swoje hasło do aplikacji, która sygnalizuje, czy respondent dobrze zajął się wypełnieniem rubryk.

Polacy powinni wiedzieć także o tym, że istnieją miejsca spisowe, których adresy są podane na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

Ci, którzy jeszcze się nie spisali, muszą liczyć się z tym, że zadzwoni do nich rachmistrz.

Rachmistrzowie dzwonią z numeru 22 828 88 88 lub z numeru infolinii spisowej tj. 22 279 99 99. Od 23 czerwca br. możliwe są także wywiady bezpośrednie. Osoby wykluczone cyfrowo mogą skorzystać z opcji „spisz się przez telefon” na infolinii spisowej obsługiwanej od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99.

Podziel się tymi ważnymi informacjami z innymi!

Źródło: biznes.wprost.pl, spis.gov.pl