in

Od 1 lipca nowy obowiązek dla milionów Polaków. Jest konkretny termin, czekają surowe kary.

Miliony właścicieli nieruchomości muszą zdawać sobie sprawę z tego, że już 1 lipca rozpocznie się gromadzenie informacji na temat sposobu ogrzewania domu. Polacy będą musieli zgłosić się w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobią, czekają na nich surowe kary.

Każdy właściciel domu posiadający piec, kocioł grzewczy, kominek czy też kuchnię węglową, będzie musiał zgłosić się do gminy. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, może sprawdzić szczegóły w katalogu urządzeń wpisywanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku, kiedy dom jest wielorodzinny, zobowiązana do jego zgłoszenia jest wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, właściciel lub zarządca budynku.

Na to, aby zgłosić swój dom, mamy rok czasu. Po tym okresie, jeśli nie wywiążemy się z obowiązku, możemy dostać mandat do 500 zł, a jeśli sprawa znajdzie się w sądzie, kara będzie wynosić nawet 5000 złotych.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – o czym mowa?

„To ma być takie narzędzie, w którym oprócz deklarowania źródła ciepła, którym ogrzewamy dom, będziemy chcieli edukować o tym, jak mądrze modernizować swoje budynki i skąd pozyskiwać na to środki” – tłumaczyła wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka w czasie konferencji w maju 2021.

Według wiceminister Polacy zdają sobie już sprawę z tego, że energię można oszczędzać, wybierając odpowiedni sposób ocieplania domu.

Ministerstwo ma w planach wprowadzenie pewnego systemu, który sprawdzałby, w jakim stopniu dany dom lub mieszkanie jest efektywne energetycznie „abyśmy mogli świadomie podejmować decyzje i motywować właścicieli wynajmujących mieszkania do modernizacji tak, by ich oferty były bardziej konkurencyjne”. Będzie to działać podobnie jak oznaczenia energooszczędności na lodówkach.

Duża część środków na termomodernizację będzie pochodzić z prywatnego sektora „bo żaden budżet państwa, samorządów, nie będzie dysponował środkami, które by mógł dystrybuować do podmiotów prywatnych”. Anna Kornecka informowała, że Unia Europejska przekazała około 3 mld euro na termomodernizację.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!