in

Emeryci dostaną obniżone „trzynastki”? Koszmarna wiadomość, jest wyjaśnienie

Emerytom zbliża się wypłata trzynastej emerytury, jednak nie jest jeszcze znana jej dokładna kwota. Według doniesień „Faktu”, niektórzy seniorzy mogą otrzymać znacznie mniejsze świadczenie niż oczekiwali. Skąd taka sytuacja?

Znamy szczegóły, lepiej się z nimi zapoznać.

Obniżone „trzynastki”

Kwota „trzynastki” dla seniorów będzie równa minimalnej emeryturze brutto, czyli 1588,44 zł. Problem polega jednak na tym, że nie wiadomo jaka kwota trafi na ręce emerytów, ze względu na brak aktualnych przepisów zwalniających dodatkowe emerytury z podatku.

Rozporządzenie w tej sprawie, które obowiązywało w 2022 roku, nie zostało przedłużone, a brak nowych przepisów powoduje niepewność co do tego, ile seniorzy faktycznie otrzymają. Trzynaste emerytury mają być wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą, dlatego pilne jest wydanie nowych przepisów w tej sprawie.

„Dokonaliśmy symulacji – osoby mające dziś nie więcej jak 794 zł emerytury brutto nie będą płacić podatku od trzynastki. Kto ma wyższe świadczenie – już tak. Senior, który obecnie pobiera 800 zł emerytury lub renty brutto, po waloryzacji będzie dostawać 918 zł brutto. Kiedy doliczymy do tego trzynastkę (1558,44 zł brutto), przekroczy on limit 2500 zł” – przeanalizował „Fakt”.

Dr Tomasz Lasocki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego odniósł się do kwestii opodatkowania „trzynastek” i „czternastek” w rozmowie z „Faktem”. Ekspert wyjaśnił swoje stanowisko w tej sprawie, udzielając ważnych informacji i wyjaśnień na temat opodatkowania dodatkowych emerytur.

„Kwestia opodatkowania trzynastek i czternastek zależy oczywiście od decyzji polityków. Można powiedzieć, że podobne „bonusowe” świadczenie tj. 500 plus opodatkowaniu nie podlega, więc czemużby nie zwolnić i innego bonusu. Z perspektywy prawnika nie mogę jednak wskazać przepisów, które obligowałyby do ustanowienia takiego zwolnienia” – tłumaczył.

Podziel się tą ważną informacją z innymi!

Źródło: fakt.pl, o2.pl