fot. freepik.com
in

6 wczesnych objawów zawałów serca, które występują wyłącznie u kobiet!

Zawał to najczęstszy zabójca w ostatnich latach. Powodem między innymi jest to, że wystarczająco długo ignorujemy objawy.

Częściej na zawał umierają kobiety, ponieważ u nich objawy są znacznie mniej charakterystyczne. Dlatego koniecznie musicie je poznać, by uniknąć tragedii i na czas wezwać pomoc.

1. Ból pleców, karku, szczęki i ramion

Silny, dotkliwy rwący ból w tych miejscach nie może zostać zignorowany, jeśli nie ma oczywistego uzasadnienia (np. wypadkiem) to jest duża szansa, że to właśnie zawał serca.

2. Ostry ból brzucha, mdłości

Objawy zawału mogą zostać także pomylone z zatruciem czy niestrawnością. Ból żołądka, nudności i uczucie wielkiego ciężaru w brzuchu.

3. Zimne poty

Zimne poty to kolejny z symptomów zawału u kobiet. Jeśli nigdy wcześniej nie cierpiałaś z powodu zlania się zimnym potem – obserwuj organizm, może to być zawał, nie wahaj się prosić o szybką pomoc.

4. Zadyszka, zawroty głowy

Zawroty głowy, trudności z oddychaniem, nawet jeśli to nie zawał, to takie objawy muszą cię zaniepokoić i być skonsultowane z lekarzem.

5. Nagłe zmęczenie, bez powodu

Jeśli dopada Cię kompletna bezsilność i nie możesz wstać nawet do toalety, mimo, że nie pracowałaś dłużej i ciężej niż zwykle, to bardzo niepokojący objaw, o którym musi dowiedzieć się Twój kardiolog.

6. Ucisk i ból w klatce piersiowej

Ból, ucisk, pieczenie w klatce piersiowej to klasyczne objawy zawału serca. Jeśli uczucie nie mija po kilku minutach – natychmiast wezwij pomoc.

Uwaga: Kombinacja kilku z powyższych objawów wskazuje na bezpośrednie zagrożenie życia. W takim przypadku bez wahania wzywaj pogotowie.

Nie zapomnij podzielić się wskazówkami z rodziną i znajomymi na Facebooku! One ratują życie!