Nasze ciało zmienia się przez całe życie i chociaż często zrzucamy różne zmiany na swój wiek, ich podłoże może być bardzo groźne dla zdrowia.
Najważniejsza jest profilaktyka. Każdy z nas powinien sprawdzać, czy to co dzieje się z ciałem jest normalne, czy powstało w wyniku różnych chorobotwórczych procesów. Pamiętajmy, że na początku rak nie boli. Ważne, aby każdą zmianę skonsultować z lekarzem!
Oto 11 symptomów, które często są ignorowane, a mogą oznaczać rozwój nowotworu:
1. Wzdęcia
Po obfitym posiłku wzdęcia mogą zdarzyć się każdemu, ale jeśli odczuwasz je zbyt często i bez wyraźnego powodu powinna skonsultować to z lekarzem. Szczególnie jeśli wiąże się to z niezamierzoną utratą masy ciała lub krwawieniem przy załatwianiu się. Częste wzdęcia mogą być objawem raka okrężnicy, raka jajnika lub raka trzustki.
2. Znamiona i pieprzyki
Pojawiające się nowe pieprzyki lub powiększanie się istniejących, może być groźne dla zdrowia. Dermatolog obejrzy znamiona i pobierze wycinki, aby sprawdzić czy nie są to zmiany nowotworowe. Nie wolno lekceważyć żadnych zmian skórnych.
3. Krew w moczu lub kale
Jeśli pojawiająca się krew nie ustąpi po 2 dniach, koniecznie musimy skonsultować to z lekarzem. Sprawdzi on czy przyczyną są hemoroidy czy rozwijający się rak okrężnicy.
4. Powiększone węzły chłonne
Węzły chłonne powiększają się przy wielu zakażeniach. Jeśli jednak nie mamy grypy i czujemy się ogólnie dobrze, powiększone węzły chłonne mogą oznaczać białaczkę lub chłoniaka. Jeśli zmiany w węzłach chłonnych trwają dłużej niż miesiąc musimy koniecznie wybrać się do lekarza.
5. Trudności w przełykaniu
Czasami różne infekcje powodują trudności w przełykaniu. Jeśli jednak zdarzają się często i połączone są z wymiotami oraz chudnięciem, mogą oznaczać niepożądane choroby. Warto wybrać się do lekarza, aby sprawdzić czy w naszym ciele nie rozwija się rak.
6. Chudnięcie bez powodu
Każda kobieta chce wyglądać szczupło. Ale jeśli akurat nie jest się na diecie odchudzającej, a mimo to kilogramy znikają, czasem nie warto się z tego cieszyć. Spadek masy ciała bez ćwiczeń i diety, może oznaczać raka przewodu pokarmowego.
7. Zgaga
Nieustępująca zgaga może być objawem raka żołądka, gardła, a nawet jajnika. Jeśli jednak nie jest to oznaką nowotworu, warto wyleczyć tę dolegliwość, ponieważ może ona doprowadzić do innych poważnych chorób przez uszkodzenie ścianek przełyku.
8. Plamy w jamie ustnej
Na raka jamy ustnej szczególnie narażeni są palacze. Jeśli zauważyliśmy dziwne zmiany lub plamy w kolorze żółtym czy szarym, musimy natychmiast umówić się na wizytę do lekarza. Przy raku jamy ustnej często pojawia się też gorączka.
9. Ciągły kaszel
Kaszel przytrafia się często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli jednak trwa dłużej niż miesiąc, powinniśmy się zaniepokoić. Szczególnie jeśli palimy papierosy i odczuwamy silne duszności. Długotrwały kaszel może być pierwszym objawem raka płuc.
10. Niepokojące zmiany w piersiach
Nie każdy guzek oznacza raka, ale każdą zauważoną w piersiach zmianę musimy natychmiast zgłosić lekarzowi. Groźne mogą okazać się także zniekształcenia sutka oraz zaczerwienienia wokół brodawki.
11. Krwawienia między miesiączkami
Takie krwawienia mogą być oznaką coraz częściej spotykanego raka szyjki macicy. Należy przeprowadzić u ginekologa odpowiednie badania, które sprawdzą, czy z organizmem wszystko jest w porządku.