in

12 subtelnych objawów świadczących o problemach z tarczycą których nigdy nie należy ignorować

Zazwyczaj, gdy mamy kiepskie samopoczucie tłumaczymy sobie: „Jest zimno, to alergia albo po prostu kwestia wieku”. Czasami rzeczywiście to prawda. Ale częściej niż się spodziewamy, te z pozoru niewinne problemy mogą wskazywać na poważniejsze problemy medyczne – na przykład zawroty głowy mogą być oznaką choroby serca u kobiet.

To właśnie dlatego warto skupić uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało – takie jak występują podczas problemów z tarczycą. Chociaż jest to tylko niewielki gruczoł umiejscowiony w naszych gardłach, tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonu tarczycy, który reguluje metabolizm, temperaturę i tętno w naszym ciele. Przy problemach z tarczycą może dojść albo do nadczynności, produkując zbyt dużo hormonu albo niedoczynności wydzielając za mało hormonu. Aby dowiedzieć się, jak rozpoznać niektóre z wczesnych objawów ostrzegawczych problemów z tarczycą, koniecznie przeczytaj resztę artykułu!

Jak wygląda tarczyca?

qwef2x

Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, a kształtem przypomina motyla. Trudno uwierzyć, że tak mała rzecz ma ogromny wpływ na nasz organizm. Jeśli tarczyca staje się nadczynna, produkuje za dużo hormonu tarczycy, rozwijając w ten sposób nadczynność tarczycy. Jeśli tarczyca jednak jest słabo aktywna, wydziela za mało hormonu tarczycy, rozwijając niedoczynność tarczycy.

Choroby tarczycy – objawy

Uczucie smutku lub przygnębienia

tarczyca-symptomy1
Według Kliniki Mayo, niedoczynność lub nadczynność tarczycy może powodować zmianę nastroju. Zbyt mała ilość hormonów tarczycy, może mieć wpływ na poziom serotoniny, co sprawia, że człowiek czuje się przygnębiony albo osłabiony. Z drugiej strony, zbyt dużo hormonu tarczycy może powodować niepokój, niespokojność lub drażliwość.

Zaparcia

tarczyca-symptomy2
Jeśli cierpisz na zaparcia może to być spowodowane zakłóceniami w produkcji hormonów tarczycy, które powodują spowolnienie trawienia. „Jest to jeden z trzech najbardziej powszechnych objawów niedoczynności tarczycy.” – powiedział specjalista medycyny integracyjnej dr Robin Miller.

Senność

tarczyca-symptomy3
Chyba każdemu z nas jest ciężko wstać rano z łóżka, ale kiedy staje się to wręcz utrapieniem, może to być alarmem, według dr Millera. Niewydolność tarczycy powoduje senność nawet w dzień.

Wypadanie włosów i sucha skóra

tarczyca-symptomy4
Czy twoja skóra jest sucha i swędząca nawet zimą? Może być to objaw niedoczynności tarczycy. Zmiana w tej strukturze jest spowodowana spowolnieniem metabolizmu oraz odpowiada za wydzielanie potu. Włosy i paznokcie mogą być suche i łamliwe. Włosy również mogą wypadać, a w niektórych przypadkach nawet brwi. „Wielu moich pacjentów przychodziło do mnie z polecenia fryzjera. Fryzjerzy twierdzili, iż ich klienci tracą włosy i odsyłali ich do lekarza z pytaniem o problemy z tarczycą. Wielu fryzjerów jest bardziej świadomych tych dolegliwości, niż niektórzy lekarze!” – mówi dr Miller.

Nagłe przybranie na wadze

tarczyca-symptomy5
Chociaż przyrost masy ciała może być spowodowany wieloma czynnikami, ale gdy dzieje się to nagle, bez jakichkolwiek zmian w nawykach żywieniowych i fizycznych, może to być powodem do niepokoju, według WebMD.
W rzeczywistości jest to jedna z głównych przyczyn wizyt u dr Millera.
„Pacjenci opowiadają, że nie jedzą więcej niż zwykle, ale wciąż przybierają na wadze. Regularnie ćwiczą, ale to wcale nie pomaga. W większości przypadków jest to powód niedoczynności tarczycy.”

Spadek libida

tarczyca-symptomy6
Niedoczynność tarczycy powoduje spadek libido, według portalu health.com. Oczywiście, wówczas doświadczamy również innych objawów – przyrost masy ciała, bóle mięśni, wypadanie włosów.

Bóle mięśni

tarczyca-symptomy7
Gdy zaczniemy uprawiać nowy sport, jak na przykład wioślarstwo, możemy odczuwać ból mięśni i ramion przez najbliższe kilka dni. Tego rodzaju ból jest normalny i może mieć oczywiście inne wytłumaczenie. Jeśli natomiast czujesz losowe i tajemnicze drętwienie ramion, rąk, nóg lub stóp, to właśnie tarczyca może być źródłem problemu. Niedobór hormonu tarczycy może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, które wysyłają sygnały z mózgu do reszty ciała w miarę upływu czasu. „Skutkiem są niewyjaśnione bóle mięśni.” – według dr Millera.

Trzepotanie serca

tarczyca-symptomy8
Kiedy się zakochamy, możemy czuć przyspieszone bicie serca. Kołatanie jednak może być również spowodowane problemami z tarczycą. Mamy wtedy uczucie, jakby serce biło dwa razy szybciej. Można to poczuć w odpowiednim punkcie na szyi lub nadgarstku.

Zawroty głowy

tarczyca-symptomy9
Kiedy z czasem odczuwasz zawroty głowy, które nagle stają się coraz bardziej intensywne, może być to wina tarczycy. Nadczynność może sprawić, że ciężko skoncentrować się na czymś, niedoczynność natomiast może powodować problemy z pamięcią.
„Gdy leczymy pacjentów pod kątem niedoczynności tarczycy, często są zaskoczeni, jak szybko otumanienie przechodzi i jak wyraźnie się czują” twierdzi dr Miller. „Wiele kobiet uważa, że jest to coś, co przychodzi wraz z menopauzą, kiedy jednak jest to oznaka problemów z tarczycą.”

Wysokie ciśnienie krwi

tarczyca-symptomy10
Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i jedynym rozwiązaniem jest stosowanie leków, zdrowa dieta czy regularne ćwiczenia – powinieneś sprawdzić swoją tarczycę.
Przy nadczynnej tarczycy może powodować to wysoki poziom cholesterolu, co z kolei może prowadzić do niewydolności serca.

Zwiększony apetyt lub zmiany w kubkach smakowych

tarczyca-symptomy11
Różne rzeczy zaczęły Ci nagle inaczej smakować? Przy nadczynności tarczycy może zmienić się smak i zapach, zgodnie z health.com.
Jeśli nie możesz przestać się obżerać, może być to objaw nadczynności tarczycy. Zaburzenie równoważy wtedy wszystkie kalorie, które przyjmujesz, dlatego pomimo ciągłego jedzenia, nie możesz przytyć. Choć może to brzmieć, jak sen wielu kobiet, to na pewno jest to powód do wizyty u lekarza.

Dyskomfort w szyi lub gardle

tarczyca-symptomy12
Tarczyca znajduje się w szyi, więc odczuwanie tam bólu jest możliwe. Grudka w gardle, zmiana w głosie albo powiększenie tarczycy może być oznaką problemów z tarczycą. Jeśli nie odczuwasz żadnej z tych rzeczy to możesz sprawdzić, czy wszystko z nią w porządku, patrząc na lustro i szukając obrzęków.
Według AACE ThyroidAwareness można dociekać tego w następujący sposób: „Trzymając w ręku lustro, skoncentruj się na dolnej części szyi nad obojczykiem, ale poniżej krtani. Twoja tarczyca znajduje się właśnie w tej części szyi. Obserwując ten obszar odchyl głowę do tyłu. Napij się wody i połknij ją. Obserwuj, czy nie pojawiły się tam wypukłości lub wybrzuszenia podczas połykania.
Należy pamiętać jednak, by nie pomylić jabłka Adama z tarczycą. Tarczyca znajduje się niżej, bliżej obojczyka. Możesz powtórzyć ten proces kilka razy.
Jeśli widzisz jakiekolwiek wybrzuszenia, powinien obejrzeć to również lekarz. Możesz mieć bowiem powiększoną tarczycę lub znajduje się tam guzek, co wymaga oceny specjalisty.

Źródło:littlethings/Fotografie: © Webniusy